Mintose ülevaade aastal 2023 - jah või ei?
Miks, kas ja kuidas Mintoses 2023. aastal investeerida
Järgnevas postituses on toodud autori mõtted ja kogemus Mintose platvormi kohta. Seda infot ei tasu võtta puhta tõena, sest postitus võib sisaldada tahtmatult fakti- või arvutusvigu. Samuti ei ole tegu investeerimis- või finantsnõuga ja iga üks peaks ise materjalidega põhjalikult tutvuma ning tegema iseseisvalt kaalutletud otsuse.
Mintose kirjeldus
Mintos on justkui virtuaalne turuplats, mille kaudu saab investeerida erinevate krediidiasutuste (postituse kirjutamise hetkel 64tk) poolt väljastatud laenudesse. Kui varem sai investeerida üksikutesse laenudesse, siis nüüd pakendatakse laenud notes’ideks (sarnane võlakirjale). Üks notes sisaldab endas mitut erinevat laenu ning investor saab investeerida konkreetsesse notes’i ostes sellest fraktsiooni. (Loe notes’ide kohta täpsemalt).
Alates 2015. aastast on laenude investeeringute käive 8.9 miljardit eurot. Portaalis on üle poole miljoni kasutaja. Postituse kirjutamise hetkel on keskmine pakutav laenuintress 12.54%
Mintoses oma laene pakkuvad krediidiasutused tegutsevad erinevates riikides ning on erineva suuruse ja riskitasemega. Selleks, et platvormile laenu pakkuma pääseda, peab seda taotlev läbi tegema Mintose poolt kehtestatud protsessi, mille läbi üritab Mintos hinnata ettevõtte sobivust ning riske. Iga laenukontor on erineva riskiga ning Mintose puhul ongi kõige olulisem aspekt hinnata konkreetse laenukontori riske, kelle laenudesse sa planeerid investeerida.
Ettevõtte riskide hindamine on oluline just selle pärast, et laenudel on tagasiostu garantii (varasemalt oli võimalik investeerida ka tagasiostu garantiita laenudesse). See tähendab seda, et kui laen läheb “hapuks” / “punaseks” ehk olukord, kus klient ei tasu enam intresse, siis kohustub laenu väljastanud ettevõte selle tagasi ostma. Selleks et seda teha, peab laenukontoril olema piisavalt vahendeid ning likviidsust. Seda riski peabki iga investor hindama.
Mintose ajaloo jooksul on olnud mitmeid ja mitmeid juhtumeid, kus laenukontor ei ole enam suutnud enda võetud kohustusi täita ning investorid on jäänud ilma nii kogunenud intressidest kui ka välja laenatud rahast. Mõned neist ettevõtetest täidavad oma kohustusi aeglases tempos tänaseni, aga 100% taastumist pole enamike puhul loota ning mõned ei maksa tõenäoliselt sentigi enam tagasi. Seega tuleb selliste riskide kindlasti arvestada, enne kui investeerimise otsus teha.
Väljastatud laenude statistika
Minu jaoks on see statistika oluline, kuna näitab platvormi elujõulisust, investorite usaldust ja aktiivsust ning sentimenti laenude varaklassis.
Mintosel on juba üsna pikk ajalugu, ulatudes aastasse 2015. Kui vaatame all olevat graafikut, siis näeme, et alates platvormi asutamisest kuni 2020. aasta kevadeni oli platvormil iga kuu rahastatud laenude maht pidevas kasvamises.
Platvormi esimene järsk laenumahtude kukkumine (2020a) toimus COVIDi pandeemia alguses, mis sattus kokku erinevate laenukontorite sulgemise ja investorite usalduse vähenemisega Mintose vastu. Saavutatud madalalt tasemelt hakkasid mahud küll uuesti taastuma, aga 2021. aasta neljandas kvartalis algas järgmine langus.
Kuna ma ise sellel ajal Mintoses eriti aktiivselt ei toimetanud, siis oskan ainult aimata uue mahtude vähenemise põhjuseid. Mintose fännide Facebooki gruppi tagantjärgi lugedes jääb silma, et üheks probleemiks võis olla madalad intressid, mida laenukontorid pakkusid.
Ka langeb mahtude langus kokku aktsiaturgude kukkumisega ehk on tõenäoliselt seotud investorite halvenenud sentimendiga. Kolmandaks algas Venemaa ja Ukraina sõda ning nende riikidega seotud laenukontorid said pihta ja tekitasid investorite seas veelgi enam pessimismi.
Alates 2022. a augustist on portaali mahud siiski uuesti kasvama hakanud. Seda peamiselt selle pärast, et laenukontorid on hakanud pakkuma uuesti paremaid intressimäärasid seoses keskpankade intressimäärade tõstmisega ning muude rahastusallikate kallimaks muutumise tõttu. Eeldatavasti otsivad investorid aktsiaturgude volatiilsuse tõttu stabiilsemaid investeeringuid, sealhulgas ka mina.
Kuidas Mintoses investeerida?
Konto avamine:
Kõigepealt on muidugi vaja avada Mintoses konto. Kui sul seda veel pole, aga plaanid seda teha, siis tutvu kindlasti uue konto boonussüsteemiga, millega saab liituda minu soovituslingi kaudu. Konto avamine peaks olema üpris lihtne, kuid ettevõttele kontot avades ole valmis saatma Mintosele erinevaid dokumente, mida nad kindlasti kontot avades küsivad. Õnneks on Mintose konto avamise protsess oluliselt kiirem ja lihtsam kui Interactive Brokers’i juures kontot avades.
Investeerimisstrateegia:
Mintoses on võimalik investeerida sisuliselt kahel viisil. Esimene variant on kasutada Mintose enda poolt loodud automaatset strateegiat (valida saab kolme erineva riskiastme vahel). Sisuliselt üritab Mintos sinu raha erinevate laenukontorite vahel hajutada. See näeb iseenesest paberil hea välja, kuna riskid on hajutatud. Mina seda varianti siiski ei kasuta ja seega ei oska seda kiita ega laita. Minu valikuks on “Custom” strateegia, mille puhul saan ma ise otsustada, millistele laenukontoritele ja mis tingimustel ma raha annan. Ma teen seda just selle pärast, et ma tahan teha oma analüüsi ning anda raha ainult nendele ettevõtetele, kelle riske ma olen põhjalikumalt uurinud ning endale teadvustanud.
Laenukontori analüüsimine:
See on minu hinnangul kõige olulisem samm, mida iga investor enne investeerimist Mintoses tegema peaks. Ettevõtete analüüsimiseks on erinevaid viise, olenevalt kui põhjalikult seda teha. Ma toon siinkohal näiteks Delfin Group’i, kelle laenudesse mina selle postituse kirjutamise hetkel investeerin.
1) Kõigepealt tasub vaadata Mintose enda lehele, kus Mintos on arvutanud igale ettevõttele riskiskoori. Delfin Grupi skoor on 7.9/10 ja koosneb alampunktidest:
Loan portfolio performance: 7.5
Loan servicer efficiency: 9.5
Buyback strength: 7.9
Cooperation structure: 5.0
Postituse kirjutamise hetkel on 7.9 päris kõrge skoor. Kõige suurema skooriga on Mogo grupi erinevad tütarettevõtted (max. 8.5). Seega antud skoor tundub esmapilgul päris hea. Samas ei näita see skoor üksi midagi, sest me ei tea täpselt kuidas see on arvutatud ning kas see on ikka 100% objektiivne. Seega tasub vaadata ka mujale.
2) Lisaks Mintose hinnangule on olemas veel üks kolmanda osapoole veebileht, kus arvutatakse sarnaselt Mintosele igale laenukontorile oma skoor. Sealt võime vaadata, et Delfin Grupi skoor on 82/100, mis on postituse kirjutamise hetkel kõige kõrgem antud skoor. Samal ajal on näiteks Mogo grupi skoor 68/100.
3) Järgmiseks oleks mõistlik juba vaadata finantsandmeid. Enamike ettevõtete puhul uuendatakse viiteid finantsandmetele Mintose ettevõtte infolehel, kuid see info ei pruugi olla seal alati kõige värskem, seega tuleb näha vaeva ja seda infot otsida muudest allikatest. Delfin Group’i puhul on asi lihtsam, sest tegu on Nasdaq Baltic börsil listitud ettevõttega ning nad peavad regulaarselt oma finantsaruandeid avaldama. Nii saab vähemalt kord kvartalis majandustulemustele pilgu peale visata ning riskid üle hinnata.
Selline protsess tulekski kõigi ettevõtete puhul läbi käia, kuhu on soov oma raha investeerida. Eriti hea oleks erinevate ettevõtete finantsnäitajaid omavahel võrrelda, sealhulgas võtta vaatluse alla ka sellised finantsasutused, kes Mintoses ei tegutse. Pimesi kellelegi raha anda ei ole mõtet. Samuti tasub hinnata konkreetse riigi poliitilise riske, sest isegi kui laenukontor näeb ise välja hea, siis võivad erinevad poliitilised riskid siiski realiseeruda ja kõik tagurpidi pöörata.
Likviidsus:
Juhul kui sul on soov investeeringust varem väljuda, siis Mintoses on olemas järelturg, kuhu saad oma laenud kasvõi juurde- või allahindlusega üles panna. Tasub tähele panna, et müügitehingute puhul tuleb tasuda 0.85% tasu Mintosele. Aga olgem realistlikud: kui asjad on juba hapuks läinud, siis on järelturul pea võimatu laenudest lahti saada, sest esiteks võib-olla on Mintos nendega tehingud juba keelanud või tuleb müüa väga suure allahindlusega. Samas headel aegadel on järelturg hea viis investeeringust väljumiseks, eriti kui sinu laenud portfellis olevad laenud on väljastatud konkurentsivõimelise intressiga.
Üks nüanss mida veel silmas pidada, aga millele ei tasu lootma jääda, on see, et mingi osa laenudest läheb pankrotti ning laenukontorid peavad need tagasi ostma. Seega on portfelli likviidsus selle võrra parem kuna alati ei pea ootama, kuni laen aegub, vaid see ostetakse enne tähtaega tagasi.
Selle juures on olemas risk, et laenukontorid saavad osta kõrgema intressiga välja antud laenud tagasi ning paisata need uuesti turule hoopis madalama intressiga. Seda on juhtunud varem juba mitmeid kordi, seega ei maksa 100% eeldada, et hea intressiga laenud alati tähtaja lõpuni intressi toodavad.
Muud tähelepanekud ja soovitused:
Alati kontrolli kas sa investeerid tagasiostu garantiiga laenudesse või mitte. Kuigi täna on vist kõik note’sid kaetud tagasiostu garantiiga, siis mingil hetkel võib see muutuda.
Aeg-ajalt korraldavad erinevad laenupakkujad mitmesuguseid kampaaniad, seega tasub vajutada “Campaigns” lingile ning nende pakkumistega liituda. Ilma konkreetse kampaaniaga liitumata kampaania boonuseid ei saa.
Eraisikuna investeerides pea silmas, et pead maksma teenitud intresside ja viiviste pealt tulumaksu, seega võimalusel eelista ettevõtte kaudu investeerimist.
Platvormi risk
Lisaks laenukontorite riski hindamisele, ei tasu unustada ka Mintose enda ehk platvormi riski. See risk hindab seda, et Mintos mingi hetk ei taha või ei suuda enam platvormi üleval hoida ning laene vahendada.
Kui vaadata Mintose 2022 aasta aruannet, siis see risk on hetkel pigem madal, sest 2022 aastal suudeti toimetada kasumlikult (2021. aastal saadi kahjumit). Samas on ettevõttel varasematest aastatest kogunenud 6.1 miljonit eurot kahjumit, mida on vaja tagasi teenida, et investorite investeeringud kasumlikuks muuta.
Mintose enda andmetel on platvormi enda riskide realiseerumise korral investori varad kaitstud realiseeritud kahjumist 90% ulatuses, aga seda maksimaalselt 20 000 euro ulatuses. Ehk kui oled eriti riskikartlik, siis ei tasu oma varasid üle ~22 000 euro väärtuses portaalis hoida. Siinkohal on oluline see, et see kaitse ei paku kaitset selle vastu, kui mõni laenukontor enam oma kohustusi ei suuda täita, vaid siis kui Mintose kui platvormiga midagi juhtub.
Kindlasti tutvu Mintose enda riskide ülevaate lehega, kus on kõik erinevad riskid välja toodud.
Lisainfo ja kasulikud lehed ja tööriistad
Järgnevalt on toodud erinevad viited kasulikele lehtedele ja keskkondadele, millega iga Mintose investor võiks kursis olla.
Mintos Fellows Facebook’i Grupp - Mintoses investeerivate aktiivsemate investorite suhtluskanal Facebookis.
Mintos Statistics - P2PMarketData - Kolmanda osapoole poolt kogutav statistika Mintose platvormi kohta.
ExploreP2P laenukontorite hinnangud - Kolmanda osapoole poolt antud hinnang erinevatele Mintoses tegutsevatele laenukontoritele.
Liitintressi kalkulaator - Selle abil saad arvutada oma investeeringu oodatavat tulusust pikema aja jooksul.
Mintose uue konto boonuse süsteem - Soovituslink on kasulik ainult uutele kontodele ja neile kes plaanivad investeerida 3 kuu jooksul vähemalt 1000€, sellisel juhul on võimalik saada 50€ + 1% kolme kuu keskmiselt investeeritult summalt.
Eraisikuna investeerides peetakse kinni tulumaks Mintose poolt vastavalt 5 või 20%. Kas eesti maksuametile peaks siis veelkorra deklareerima ja tekkib nn topelt maksustamine ?
See 20k garantiid olid küll huvitav teada, aitäh!