Riin Mäesalu lahkus palgatöölt 2023. aasta kevadel ja keskendub praegu @investeeriin instagrami kontol rahatarkuse jagamisele. Investeerimisega alustas teadlikult 2021. aasta suvel ja elab hetkel early retirement extreme elu portfelli najal, mille väärtus on üle veerand miljoni euro.
Sissejuhatus
Olen tänaseks olnud kolmveerand aastat palgatöötu ja alles nüüd hakkab finantsärevus langema, sest on ilmselge, et ma olen suutnud end elus hoida :D
Tõenäoliselt juba lasteaiast alanud ajupesu palgatööliseks treenimisel on olnud väga mõjus, sestap massile vastutakti astumine pole tulnud kergelt, just vaimses plaanis. See lõi käima mitmekuuse miinimumprogrammi, mil reaalselt kirjutasin märkmikusse käsitsi üles iga oma kulutuse: lehekülje peatsisse “500 €” ja siis järgmistel ridadel lahutustehted kalendrikuu kahaneva jäägiga, täpselt kaks kohta peale koma.
Sõltumine vaid iseendast, et kõht oleks täis ja arved makstud, on olnud hirmus ja täiega tavapäratu, aga kuna minu fookus on esmakordse sihiliku palgatöötuse kogemuse jooksul olnud lisaks vaimse tervise hoiule ja ise enda elu kujundamisele ka sissetulekute suurendamisel, siis tänaseks saan jagada häid uudiseid. Nimelt, novembrikuu kulutuste totaalne (loe: pea kolmekordselt) lappesse minek andis mulle paradoksaalsel kombel märku, et palgatöötusesse sisseelamiseks vajalik kulutuste miinimumini tõmbamise režiim võib nüüd liikuda minu tagavaraplaanide ridadesse, sest suudan ise piisavalt tulu teenida ja vajadusel seda sissepandud tööga kasvatada.
Eks mul oli uue (palgatöötu) olukorraga harjumiseks vaja see režiim läbi testida, päriselt rakendada elustiili, milles ma pidin saama kuus 500 euroga hakkama. Tõestasin iseendale, et saan, see teadmine annab nii palju jõudu ja turvatunnet! Aga tänaseks aitab, las see jääda minu turvavõrgu stsenaariumiks, if all else fails. Aga ei faili midagi, eks, kuniks mul on mu teadmised ja mu tervis :)
See ei tähenda, et hakkan nüüd arutult kulutama, vaid jälgin põnevusega mõttemustri muutust. Et võib-olla küll ootamatu, kuid siiski mõistliku kulutuse juures ma ei mõtle hirmuga potentsiaalsele rahapuudusele, vaid automaatselt käivitub sisemine arutelu, et kuidas ma saaksin soovitud elustandardi hoidmiseks lisa teenida. Eelarvesse kirjutan ikka kõik väljaminekud üles ja kui vaja, siis rakendan meelerahufondi. Selleks see ju ongi.
Nii, vaatame nüüd, mida november endaga kaasa tõi.
Novembri tegemised
Networkimine on õpitav oskus! Eelmisel sügisel Naisinvestorite Klubi aastakonverentsil olin teistega rääkimisest nii stressis, et käisin vaheajal üksi garderoobi nurgas shokolaadi söömas :D Sel aastal suhtlesin lisaks teistele konverentsilistele ka mitme esinejaga! Eneseanalüüsi järel olen enda üle uhke, et teisi inimesi endast põhjendamatult kõrgemale ei sea. Kõigil on midagi maailmale anda, ka mul.
Salvestasime poistega tasulistele subscribe’jatele essa OTR Podcasti osa, kus igaüks meist kolmest arutleb paaril konkreetsemal teemal, mida kirjatüki vahendusel pole võimalik nii elavalt edastada. Teise osa salvestame juba 8. detsembril - on, mida oodata!
Käisin ka Raadio Kuku “Gen Z” podcastis rääkimas millele tähelepanu pöörata rahatarkuse teekonna alguses ja kuidas mõelda rahast kui tööriistast õnneni.
Sain rahatarkust jagada ka paaris noortele suunatud salvestuses, noorim sihtrühm 7-aastased! Olen sõbralikult kade, sest mina õpin nii elementaarset matemaatikat kui seda on palgaarvestus alles nüüd, 35-aastasena! Ja seda ka omal algatusel raamatupidaja kutseõppesse astudes. Kes kirjutab rahatarkuse aabitsa? Õpiku, mida saaks kasutada nii loodusõpetuse kui ka käsitöö tunnis? Viimases saaks näiteks käsitsi valmistatud toote omahinna arvutamist õppida. Tervitades, Riin, kes ei ole elus veel sin, cos ja tan valemite teadmisest ja rakendamisest puudust tundnud.
Kutsusin Delfi artiklis “Rahatarkuse õpetaja Riin Mäesalu: mustal reedel ostlemise asemel võiks raha hoopis kasvama panna” artiklis üles inimesi (arutut) asjade ostmist ennetama. Jagasin kontrollküsimusi, mida ka ise kasutan. Toon välja lemmiku:
Kas ma jaksan selle asjaga kaasnevat kohustust kanda? Iga (lisanduv) asi minu kodus kasutab märkamatult minu ajumahtu. Näiteks mul on karp vesivärve, mille kasutamist ma ei prioriseeri. Ometigi tunnen pisikest süüd, et ma pea iial maalimiseni ei jõua. Mida vähem ma asju oman, seda rohkem on mu kodus ja peas ruumi keskenduda päriselt olulistele asjadele.
Investeerimismatkad on hoo sisse saanud ja hea meel on näha matkadel paare! Tihti tullakse otsima kinnitust, et siht ja plaanitud sammud on rahatargad. Kui paarisuhtes on rahaasjadest keeruline rääkida, siis saan mina täita n-ö vahekohtuniku rolli ja aidata rajada niivõrd olulist silda kahe inimese vahel, kes ühist elu ehitavad. Tean omast käest, et mida kiiremini rahaasjad kokku lepitakse, seda pingevabam on suhe. Ühe investeerimismatka raames jõudsin lausa Lõuna-Eesti kuplite vahele müttama:
Kui toimekas oli november portfelli vaatest, saad kohe edasi lugeda.