Taavi teekond poole miljonilise investeerimisportfellini
Saame tuttavaks • Jagan oma teekonda ja edu saladusi
Saame tuttavaks
Tere! Mina olen Taavi Ilves. Tõenäoliselt loed sa seda postitust, kuna sind huvitab rahatarkus, oled juba investor või tahad investeerimisega alustada. Alustasin investeerimisega aastal 2014. Portfell oli ümmargune null. Selle postituse kirjutamise hetkeks olen suutnud oma portfelli kasvatada pea poole miljoni euroni.
Kogu oma praeguse karjääri jooksul olen ma töötanud infotehnoloogia valdkonnas. Alustasin programmeerimisega juba 16 aastaselt ning keskkooli lõpuks olin ma arendanud toona väga populaarse portaali rate.ee klooni, millel oli kokku üle 30 000 kasutaja ning osa neist olid ka maksvad kliendid. Pärast keskkooli olen ma õppimise kõrvalt töötanud erinevates ettevõtetes ning täna teen ma palgatööd 4 päeva nädalas tarkvarainsenerina Bigbank pangas.
Ülejäänud aja pühendan ma oma perele, enda hobidele ning muidugi rahatarkuse arendamisele, investeerimisele ja oma portfelli haldamisele. Olen aastast 2014 kirja pannud kõik oma tulud, kulud ning investeeringud. Teen seda iga kuu alguses suure entusiasmiga, sest mulle meeldivad numbrid ja graafikud. Selline järjepidevus on mulle andnud väga hea ülevaate oma rahaasjadest.
Kuidas ma leidsin tee investeerimiseni?
Kuigi ma alustasin teadlikult investeerimisega 2014 aastal, siis esimesed tehingud turgudel tegin ma juba varem. Näiteks mäletan, kuidas ma ajateenistuses 2010 aasta öösel LHV pangas Tallinna Vee aktsiate müügiorderit sisestasin, lootuses et see hommikul täidetakse.
Nagu eelnevalt mainitud, siis teadlikult alustasin ma investeerimisega 2014 aastal, peale Jaak Roosaare “Rikkaks Saamise Õpiku” lugemist ning hiljem Jaagu poolt korraldatud esimest samanimelist koolitust. Kusjuures peale seda koolitust sai alguse Finantsvabaduse grupp Facebook’is.
Aga miks siis ikkagi investeerimine ja mitte lihtsalt elu nautimine? Põhjus oli lihtne. Nimelt mind paelus mõte, et ma saan olemasoleva raha panna rohkem raha teenima, ilma et ma ise peaks selle juures vaeva nägema. Kuna ma ülikooli kõrvalt tegin poole kohaga tööd ning sain paaril aastal erinevaid stipendiume, elasin tagasihoidliku tudengielu - jagades ühte korterit mitme tudengiga - jäi mul iga kuu raha järele. Kaks asja kokku pannes tekkiski mõte, et raha tuleb panna kasvama.
Mingi hetk, kui portfell oli juba 20 000 - 30 000 vahel, tabasin ennast mõttelt, et raha pärast pole vaja enam muretseda. Mõistsin, et kui ma jätkan oma sissetulekute suurendamist ning teen teadlike otsuseid rahapaigutuste osas, siis minu portfell kasvab järjest kiiremini edasi ning ma saan muretsemise asemel hoopis seda energiat enda arendamise osas ära kasutada. Nii ma alustasin oma mõtete avaldamist enda blogis kui ka Finantsvabaduse grupis.
Miks minu portfell hakkas kiiresti kasvama?
Kui ma olin alustanud blogi kirjutamisega ja Facebookis oma mõtete avaldamisega, sain ma tuttavaks mitmete teiste investoritega. Paljud neist olid samas kohas kus mina, mõned olid jõudnud juba hoopis kaugemale - kõigilt oli väga palju õppida. Käsin erinevatel koolitustel, nii Investeerimisklubi üritustel, Äripäeva poolt korraldatud konverentsidel kui ka näiteks Tauri Alasi ja Investeerimisraadio korraldatud kokkusaamistel.
Tänu nendele üritustele, blogile ja sotsiaalmeedial tutvusin Kristi Saare, Tauri Alasi ja Kristjan Liivamäega - kellega ühel hetkel otsustasime luua oma investeerimisgrupi. Tänaseks on sellest väiksest grupist välja kasvanud 12 inimesega sõpruskond, kuhu kuuluvad mitmed tuntud rahatarkuse edendajad, investorid - kellest mitu on nomineeritud või saanud aasta investori tiitli. Kõik selle grupi liikmed on mind sellel teekonnal aidanud nõu ja jõuga tohutult palju. Minu jaoks on see olnud justkui kiirtee - nii teadmiste kui ka portfelli kasvatamise osas.
Minu portfell täna
Minu eesmärgiks on alati olnud ehitada hajutatud portfell, mis on piisavalt likviidne. Seda just selle pärast, et saaksin vastavalt majandus- ja turutsüklitele portfelli varaklasside osakaalusid muuta ning selle abil riske juhtida. Ainuke populaarne varaklass, mida minu portfellist täna ei leia on kinnisvara.
Portfelli varaklasside jaotus 2023 aasta alguse seisuga:
40% - Aktsiad
23% - Laenud ja võlakirjad
22% - Iduettevõtted
9% - Raha
5% - Börsil mitte noteeritud ettevõtted
1% - Krüpto
Alloleval graafikul on toodud minu portfelli varade jaotus. Need graafiku sektorid, millel on nimi puudu, on lihtsalt väga väikese osakaaluga, aga tasulised lugejad saavad selle nimekirjaga järgmistes postitustes tutvuda.
Minu tänane portfell on väga erinev sellest, milline see oli alguses. Kui ma alustades olin kaldu just laenude poole, siis täna aktsiate ja iduettevõtete osakaal palju suurem. Seega julgen väita, et minu portfell on üsna dünaamiline ja pidevas muutumises. Plaanin seda dünaamikat ja otsuseid selle taga edaspidi lugejatele siin ka jagada.
Suurimad õppetunnid ja soovitused
Hakka pihta - Tee esimene samm ja hakka säästma. Siis tee järgmine samm ja hakka investeerima. Kui sa oled esimese ja teise sammu ära teinud, siis loodetavasti tekib sul juba suurem huvi ning motivatsioon.
Hari ennast - Loe raamatuid, blogisid, artikleid. Õpi teiste edulugudest ja vigadest. Pane oma raha mängu ja õpi enda vigadest ja edukatest tehingutest. Analüüsi ennast, oma tulusid ja kulusid.
Ümbritse ennast sarnaste inimestega - Kui sinu tänased sõbrad ja tuttavad ei toeta sind sinu soovitud teekonnal, siis ümbritse ennast selliste inimestega kellel on samasugused eesmärgid ja ambitsioonid. Koos jõuab kaugemale.
Julge küsida - Sa ilmselt alahindad, kui abivalmis on teised inimesed, kes on juba jõudnud sinna, kuhu sina soovid jõuda. Peaaegu alati on nad nõus viisakalt ja hästi küsitud küsimustele vastama.
Julge riskida - Nii elus kui ka investeerimises tuleb julgeda võtta riske. Enamasti on nii, et mida suurem risk, seda suurem oodatav tulemus / tootlus. Oluline on riske teadvustada ja neid maandada.
Sea endale eesmärke - Kui sul on seatud eesmärgid ja vahe-eesmärgid ning kirja pandud tegevused nendeni jõudmiseks, siis on tõenäosus nende saavutamiseks tihti suurem.
Suurenda oma sissetulekuid - Olgu see siis pidev karjääriredelil ülespoole ronimine, enda väärtuse tõstmine läbi pideva arengu ja õppimise, õigel ajal palgatõusu küsimise või uuele töökohale liikumine või veelgi parem - ettevõtlus. Sissetulekute suurendamine on tihti määrav, kui kiiresti ja kui suureks sa suudad oma portfelli kasvatada.
Miks ja millest ma hakkan OTR’is kirjutama
Põhjus, miks mina ja Marko otsustasime “Off The Record jutud” formaadi luua, seisneb selles, et me tahaks investeerimise kogukonnale pakkude veelgi rohkem väärtust ja kvaliteetsemat sisu. Tahame teha seda ilma ilustamata, ilma numbreid ja mõttekäike varjamata. Tõsi, seda saaks teha ka avalikult oma isiklikes blogides, kuid sellega kaasneb tihti ebameeldivaid kõrvalmõjusid. Usume, et selles keskkonnas, madala maksumüüri taga, saame kirjutada just nii vabalt ja detailselt kui tahame.
Samuti annab see võimaluse ehitada üles üksteist toetava kogukonna, kus kõik kes soovivad, saavad meie ja teiste lugejatega mõtteid vahetada. Üksi seda projekti vedada oleks keeruline ning mitme peale suudame rohkem ja kvaliteetsemat sisu teile pakkuda. Võibolla lisandub autoreid kunagi siia veel, kes teab.
Plaanime kirjutada siia nii avalikku kui ka ainult liikmetele nähtavat sisu, seega tasub uudiskirjaga liituda igal juhul. Kirjutame detailseid kuuülevaateid (koos numbrite, investeerimise teeside ning analüüsiga), arutame päevakajaliste investeerimise- ja rahatarkuse teemadel, vastame lugejate küsimustele. Meil on tegelikult veel palju mõtteid ja ideid ning huviga kuulame ja võtame arvesse ka teie omasid.