Investeerimine eraisikuna vs varahaldusettevõtte kaudu
Kas investeerimiskonto muudatused on status quo'd muutnud?
Igaüks, kes juba investeerib või plaanib seda teha, seisab varem või hiljem küsimuse ees: kas investeerida eraisikuna või teha seda läbi varahaldusettevõtte?
Kui varem oli ettevõtte kaudu investeerides arvukalt eeliseid, siis viimased tulumaksuseaduse muudatused on teinud eraisikuna investeerimise oluliselt atraktiivsemaks kui varem. Siiski on mõlemal lähenemisel oma plussid ja miinused. Selles artiklis analüüsime mõlema variandi eeliseid ja puudusi, et aidata sul langetada teadlik otsus.
Tähelepanu: Käesolevas postituses käsitletakse investeerimist eraisikuna võrreldes varahaldusettevõtte kaudu tegutsemisega. Tegemist ei ole maksunõustamisega ega professionaalse nõuga. Kõik otsused tuleks teha lähtudes isiklikest asjaoludest ning vajadusel konsulteerides pädeva maksuspetsialistiga.
Tulumaksu seaduse muudatused
Käesoleva artikli eesmärk on tõsta esile tänavusi (2024. aasta) tulumaksuseaduse muudatusi, mis teevad investeerimiskontost veelgi konkurentsivõimelisema alternatiivi ettevõtte kaudu investeerimise ees.
Peamised tulumaksuseaduse muudatused
Laiem teenusepakkujate valik: Investeerimiskonto saab nüüd avada lisaks pankadele ka teistes litsentseeritud asutustes, näiteks Lightyear ja Interactive Brokers, võimaldades madalamaid teenustasusid.
Uued investeerimisvõimalused: Läbi investeerimiskonto saab investeerida ka krüptovaradesse ja ühisrahastusportaalide kaudu juriidiliste isikute laenudesse.
Kulude arvestamine: Võimalus kuludena arvesse võtta investeerimisega seotud teenustasusid.
Need muudatused avardavad erainvestorite võimalusi ja loovad soodsa pinnase paindlikumaks investeerimiseks. Samuti võiks need muudatused aidata kaasa suuremale konkurentsile ja seeläbi on teenusepakkujad valmis investeerima investeerimisteenuste arendusse ning vaatama üle hinnakirju. Seda just seetõttu, et varasemalt olid pangad ainsad asutused, mille kaudu investeerimiskonto investeeringuid teha sai. Tulumaksu seaduse muudatuse eelnõuga saab tutvuda siin.
Eraisikuna investeerimine
Alustuseks selgitame, mida tähendab eraisikuna investeerimine. Eestis on eraisikuna investeerides kõige olulisem kasutada investeerimiskonto pakutavaid eeliseid. Investeerimiskonto on abstraktne mõiste, mis viitab näiteks pangakontole või mõne teenusepakkuja juures avatud kontole, mille oled kord oma tuludeklaratsioonis investeerimiskontona juba registreerinud.
Investeerimiskonto võimaldab edasi lükata kasumilt makstava tulumaksu ning tasaarveldada kasumit teenustasude ja kahjudega. Tulumaksu tuleb tasuda alles siis, kui kontolt välja võetud summa ületab sinna sissemakstud raha ehk alles siis kui võtad kasumit välja. Ilma investeerimiskontota peaksid maksma tulumaksu igal aastal, kui läbi müügitehingu kasumit peaksid realiseerima, sõltumata sellest, kas jätkad investeerimist või mitte.
Eraisikuna investeerimise plussid
Eesti dividendidelt ei teki topeltmaksustamist. Eraisikuna investeerides saad Eesti ettevõtetelt makstud dividendid arvestada investeerimiskontole sissemaksena, kuna nendelt on juba tulumaks kinnipeetud. Ettevõtte alt investeerimise korral pead aga maksma veelkord tulumaksu, kui saadud raha ettevõttest ise dividendidena välja võtad. NB! Siinkohal rakendub erand juhul, kui sinu ettevõtte omas selles dividende maksnud ettevõttes vähemalt 10% suurust osalust.
Puuduvad varahaldusettevõttega seotud kulud. Ei ole vaja tasuda LEI-koodi, jooksva raamatupidamise ega aastaaruande koostamise eest.
Paindlikkus portfelli liigutamisel. Tulevikus on põhimõtteliselt võimalik kogu või osa portfellist ettevõtte alla viia ilma kohese tulumaksukohustuseta.
Eraisikuna investeerimise miinused
Maksukohustus pärimisel. Investeerimiskonto pärandamisel võib tekkida maksukohustus ning rakenduda nullhinnaga soetusmaksumuse reegel.
Mitteresidendi piirangud. Investeerimiskontot ei saa kasutada, kui oled Eesti mitteresident (kehtib ka alaealise puhul). Näiteks kui investeerimiskonto kasutaja muutub Eestis mitteresidendiks, tuleb investeerimiskonto tuludeklaratsioonil suletuks märkida, tasuda Eestis tekkiv tulumaksukohustus ning deklareerida finantsvara tehingud edaspidi uues residendiriigis.
Piirangud varaklasside ja teenusepakkujate osas. Investeerimiskonto kaudu ei saa näiteks soetada kinnisvara ega anda otse laene. Samuti on piiratud teenusepakkujate hulk, mille puhul on võimalik investeerimiskonto süsteemi kasutada.
Detailsema info investeerimiskonto ja selle maksustamise kohta leiad Eesti Maksu- ja Tolliameti (EMTA) kodulehelt.
Varahaldusettevõtte kaudu investeerimine
Varahaldusettevõtte kaudu investeerimine tähendab, et oled loonud eraldi ettevõtte, mille kaudu oma vara investeerid. Sageli kasutatakse selleks olemasolevat teenusettevõtet, millel on kas üks või mitu osanikku. Ettevõttes investeeritakse teenitud kasum edasi, mitte ei jaotata seda välja dividendidena, millega kaasneks kohene tulumaksukohustus.
Sellisel lähenemisel on aga omad riskid. Teenuste pakkumisega kaasnevad äririskid võivad halvimal juhul viia investeeringute sundmüügini. Seetõttu on oluline, et iga investor hindaks neid riske oma ärimudeli ja lepingute põhjal. Vajadusel tasub äririskid ja investeerimisriskid eraldada, luues investeerimiseks eraldi ettevõtte või kasutades emaettevõtte struktuuri.
Varahaldusettevõte puhul on tihti peamine küsimus: kuidas raha ettevõttesse saada? Selleks on laias laastus kolm võimalust. Esimene on suurendada osakapitali rahalise või mitterahalise sissemakse abil. Teine enim levinud variant on anda ettevõttele omanikulaenu. Kolmas variant ongi tegeleda ettevõtlusega ning tekkinud kasum reinvesteerida.
Kindlasti tasub teada, et soovi korral on hiljem võimalik oma eraisiku investeerimiskonto kaudu tehtud investeeringud viia oma varahaldusettevõtte alla. Olgu öeldud, et sellega tuleb arvestada erinevaid nüansse ning lihtsat juhendit selle kohta kirjutada ei saa. Soovitan selleks lugeda näiteks seda Äripäeva artiklit: Nõuanded investorile: kuidas kanda aktsiaportfell ettevõtte alla.
Varahaldusettevõtte plussid
Maksuefektiivne kapitali liigutamine. Ettevõtte kaudu saab kapitali vabalt liigutada erinevate varaklasside vahel ilma tulumaksu maksmata. Tulumaks rakendub alles siis, kui raha võetakse ettevõttest välja palga või dividendidena.
Lihtsam ja soodsam pärandamine. Ettevõtte pärandamisel ei teki kohe maksukohustust, ega rakendu nullhinnaga soetusmaksumuse reegel. See muudab ettevõtte kaudu investeerimise pärandamisel paindlikumaks ja maksusõbralikumaks.
Kulude maksuefektiivsus. Ettevõtte kaudu saab lisaks otsestele teenus- ja haldustasudele kuludesse kanda ka investeerimise ja vara haldamisega seotud kaudseid kulutusi, nagu näiteks koolitused, teemakohased üritused, materjalid ja konsultatsioonid. Täpsemalt saab lugeda Pilvebüroo blogist: 100 maksuvaba kulu.
Varahaldusettevõtte miinused
LEI-koodi kulu. Kui investeerid väärtpaberiturgudel, tuleb maksta LEI-koodi eest, mis sõltuvalt teenusepakkujast maksab aastas 50–70 eurot. LEI-koodi ei tasu osta esimesena ettejuhtuvalt teenusepakkujalt, mõistlik on teha turu-uuring.
Raamatupidamise ja aastaaruande kulu. Ettevõtte raamatupidamine ja aruandlus nõuavad lisakulu, mis sõltub tehtud tehingute mahust ning portfellis olevate investeeringute arvust. Minimaalselt võib arvestada 100–200 eurot aastas. Raamatupidamise isetegemisel võib vaja minna raamatupidamistarkvara, mille maksumus ulatub samuti paarisaja euroni aastas.
Suurem halduskoormus. Ettevõtte haldamine tähendab raamatupidamise korraldamist, arvete ja aruannete kogumist ning pankade ja muude kontode avamisega seotud keerukamat asjaajamist. Lisaks võib kaasneda raporteerimiskohustus EMTA ees.
Kasumimaks. Kui kehtestatakse kasumimaks, tuleb igal aastal teenitud kasumilt maksu maksta, mis vähendab ettevõtte maksueeliseid.
Millal kaaluda varahaldusettevõtet?
Kuigi keskmisele investorile on eraisikuna investeerimiskonto kaudu investeerimine enamasti parim valik, on olukordi, kus tasub kaaluda ettevõtte alt investeerimist. Siin on mõned märksõnad:
Teenid ettevõtlustulu. Kui sul on juba ettevõte olemas, siis võib olla mõistlik jätta kasum dividendidena välja võtmata ja investeerida see ettevõtte alt. Kuid ole teadlik äririskidest, mis võivad realiseeruda, kui ettevõtlus ja varahaldus asuvad samas ettevõttes.
Investeerid koos partneriga. Kui investeerite sõbra, elukaaslase või kellegi teisega, võib ettevõtte kaudu investeerimine aidata vältida võimalikke vaidlusi ja tagada selgema juriidilise raamistiku.
Soovid investeerida kinnisvarasse või muudesse varaklassidesse. Investeerimiskonto kaudu ei saa kõikidesse varaklassidesse investeerida, näiteks kinnisvarasse, mistõttu võib ettevõtte kasutamine olla ainus optimaalne valik, eriti kui kinnisvaraobjekte on rohkem kui üks või kaks.
Soovid portfellihaldust sisse osta. Ettevõtte kaudu investeerides on professionaalsete portfellihaldusteenuste kasutamine sageli juriidiliselt lihtsam.
Soovid portfelli pärandada. Ettevõtte struktuur võib pärandamise protsessi lihtsustada ja muuta selle maksuefektiivsemaks.
Plaanid/tead, et muutud tulevikus Eestis mitteresidendiks. Mitteresidendiks muutudes pead eraisikuna investeerimiskonto sulgema ning teenitud kasumi pealt tulumaksu ära maksma. Teades, et selline võimalus on olemas, võib kokkuvõttes kohe varahaldusettevõtte kasutamine lihtsam olla. NB! Meenutan, et residentsuse reegel kehtib ka alaealise nimel deklareeritud investeerimiskontole.
Kokkuvõte
Kuigi igaüks peaks oma finantsotsused tegema vastavalt isiklikele eelistustele, eesmärkidele ja eripäradele, võib tulumaksuseaduse muudatuste valguses üsna julgelt väita, et kui investeerimisportfell on veel väike ja peamine sissetulek tuleb palgatulust, mitte ettevõtlusest, siis võiks varahaldusettevõtte asemel eelistada investeerimiskonto kaudu investeerimist.
Selle valiku muudab veelgi atraktiivsemaks teadmine, et portfelli kasvades on võimalik viia osa või kõik investeeringud ettevõtte alla (v.a Kasvukonto kaudu ostetud murdosakud). Sel juhul tekib tulumaksukohustus alles siis, kui ettevõttest raha välja võetakse.
Isiklikult kasutan mina oma vara investeerimiseks mõlemat varianti. Enamik minu investeeringutest on tehtud varahaldusettevõtte kaudu, kuid märkimisväärne osa on ka eraisiku investeerimiskontol. Eraisikuna eelistan peamiselt investeerida Eesti börsiettevõtetesse, mis maksavad igal aastal dividende, sest nii saab vältida topeltmaksustamist.
Välismaiste investeeringute puhul pole see teema enam nii kriitiline, kuna ettevõttena saadud dividendide eest saab osa välismaal makstud tulumaksust maha arvata ja kasutada seda ettemaksuna, kui ettevõttest dividende välja võtad. Samas on eraisikuna mõistlik osta selliste riikide dividendiaktsiaid, kus kinnipeetav tulumaks on madalam kui Eestis kehtiv tulumaksumäär.
Lõpetuseks soovitan kaaluda kõiki võimalusi ja konsulteerida vajadusel eksperdiga, kui mõni nüanss segaseks jäi. Artikli teisest osast leiad erinevate investorite mõtteid ja põhjendusi, mis võiksid sul enda otsuste tegemist lihtsustada.
Kogenud investorite mõtted
Küsisin kolme kogenud investori käest, kellel on tugevad finantsteadmised ja põhjalik arusaam maksunduse nüanssidest, kuidas nad hindavad seadusemuudatusi investeerimisel eraisikuna vs varahaldusettevõtte kaudu. Loe edasi, et teada saada, kuidas nemad asjadest aru saanud on.
Peeter Pärtel - Investor, ettevõtja, koolitaja
Mis on teie hinnangul eraisikuna- ja varahaldusettevõtte kaudu investeerimise peamised plussid ja miinused?
Peamised plussid füüsilise isikuna investeerimisel on dividendide topeltmaksustamise vältimine st kui minu ettevõte omaks teistest ettevõttest alla 10% ja laekuksid dividendid, siis neid endale edasi makstes peaksin uuesti tulumaksu maksma. Kui oman investeeringut enda nimel, siis uuesti maksustamist dividendidele ei tule.
Miinuseid on aga oluliselt rohkem, kuid samuti peamiselt seotud maksustamisega. Selleks, et raha jõuaks mulle, tuleb see kuskil maksustada dividendidena või töötasuna. Enda ettevõttes saan investeerida enne maksustamist. Mis veelgi olulisem, kui investeering osutub edukaks, ja seda investeeringut omab minu ettevõte, siis saan kasumi arvelt teha kulutusi enne kui toimub maksustamine ehk ettevõtte alt investeerides saab enamasti tulemuseks 0 makse. Ainult sellelt osalt, mida tahan enda isiklikku kasutusse saada, tuleb maksta tulumaksu. Enamasti on siiski terve rida kulutusi, mida ettevõtte alt teha seoses investeerimistegevusega, sealhulgas koolitustel ja koolitusreisidel osalemine.
Milliste teenusepakkujate kaudu haldate praegu oma investeeringuid ning kas plaanite seadusemuudatuste jõustumisel oma investeerimiskontot ümber korraldada?
LHV. Investeerimiskonto on mõistlik 2024 vähemalt korra tühjaks teha ja ära maksustada kõik seni teenitu, sest 2024 on kõige madalam maksukoormus ja juba uuest aastast on tulumaks kõrgem, ning edasi on näha veel maksutõuse. Seega nii soodsalt ei saa kasumit enam kunagi kätte.
Kas tulumaksu seaduse muudatused võiksid teie arvates muuta investeerimist atraktiivsemaks laiemale üldsusele?
Spekuleerimist arvatavasti küll, kuid investeerimist mitte, kuna kinnisvaratehinguid ei saa läbi investeerimiskonto teha.
Lõppsõna.
Investeerimiskontot on füüsilisel isikul mõistlik kasutada ka tähtajaliste hoiuste tegemisel ja võlakirjade omandamisel, kuna nii saab edasi lükata intressidelt muidu kinni peetavat tulumaksu.
Jekaterina Tint - Finantsspetsialist, investor, mentor
Mis on teie hinnangul eraisikuna- ja varahaldusettevõtte kaudu investeerimise peamised plussid ja miinused?
Sisuliselt, kui tegeled avalikesse väärtpaberitesse ning krüptosse investeerimisega plaaniga investeeringute müügist pensionil/finantsvabaduses elada, siis investeerimiskonto kasutamine on piisav, et seda maksuefektiivselt teha.
Võrreldes OÜ alt investeerimisega, on suureks investeerimiskonto plussiks see, et säästad 20% (2024) Eesti avalikelt aktsiatelt dividendide topeltmaksustamise pealt.
Investeerimiskonto peamisteks puudusteks aga jääb see, et:
investeerimiskonto ei ole päritav;
investeerimiskontot ei saa kasutada Eesti mitteresidendina, kui elad välismaal vähemalt 183 päeva 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul;
investeerimiskonto alt ei saa anda otseseid laene, soetada kinnisvara.
Esimesel kahel juhul võib investeerimiskonto sulgemine tekitada tulumaksukohustuse.
Osaühingu alt investeerimist kasutatakse jätkuvalt ning eriti, kui:
investeerid ettevõtlustulu;
investeerid koos partneriga, kuna siis on suhted juriidilised reguleeritud ja kõik on läbipaistev;
investeerid kinnisvarasse;
plaanid portfelli juhtimist sisse osta;
plaanid portfelli pärandada.
Milliste teenusepakkujate kaudu haldate praegu oma investeeringuid ning kas plaanite seadusemuudatuste jõustumisel oma investeerimiskontot ümber korraldada?
Isiklikult kasutangi investeerimiskontot peamiselt vanast ajast nende Eesti aktsiate hoidmiseks, mille dividende plaanin tulevikus kulutama hakata.
Lõppsõna
Uue seaduse valguses tasub alustajatel läbi mõelda, kas ettevõtte alt investeerimine on vajalik ehk mis plusse see annaks juriidiliselt või maksustamise poolelt.
Kõik, kes alustasid eraisikuna nt Lightyear või IB alt või alustasid krüptosse investeerimisega vastava litsentsiga ettevõtte kaudu, ärge unustage kasutada võimalust oma investeeringud ametlikult 2024. aasta tuludeklaratsioonis deklareerida.
Märten Kress - Blogi dividendinvestor.ee ja investeerimisklubi Miljoniklubi eestvedaja
Mis on teie hinnangul eraisikuna- ja varahaldusettevõtte kaudu investeerimise peamised plussid ja miinused?
Investeerimiskonto süsteemi laiendava tulumaksuseaduse muudatusega muutub olukord selliseks, kus 90-95% palgatulu teenivatest investoritest on mõistlik edaspidi investeerida pigem eraisikuna. Peamiselt seetõttu, et nüüd saab eraisikuna investeerida ühtaegu nii maksuefektiivselt (investeerimiskonto süsteemi kasutades tulumaksu edasi lükata) kui ka kuluefektiivselt (kasutada soodsamate tehingu- ja haldustasudega maaklerfirmasid).
Ettevõtte kaudu investeerimine on mõistlik suuresti vaid juhul, kui investeeridagi ettevõttesse laekuvat raha. Palgatulu teeniv investor võiks kaaluda ettevõtte kaudu investeerimist vaid paaril konkreetsel juhul. Näiteks kui lisaks väärtpaberitele investeeritakse ka kinnisvarasse ja aeg-ajalt liigutatakse varasid erinevate varaklasside vahel. Näiteks mõnda aega on raha aktsiates või võlakirjades, siis aga kinnisvaras, õige pea jälle vastupidi. Ka maaklerkontodel aktiivsed (päeva)kauplejad võivad pigem kaaluda ettevõtte kaudu investeerimist, sest see teeb raporteerimise/deklareerimise lihtsamaks.
Milliste teenusepakkujate kaudu haldate praegu oma investeeringuid ning kas plaanite seadusemuudatuste jõustumisel oma investeerimiskontot ümber korraldada?
Ma ise olen viimased pea 10 aastat investeerinud nii eraisikuna kui ka oma ettevõtete alt. Ettevõtete alt investeerin ainult sinna laekuvat tulu. Olen alati olnud seda meelt, et osa investeeringuid võikski ettevõtjana olla eraisikuna ja osa ettevõtte all. Seega eraisiku raha solgutamist omanikulaenudena ettevõttesse ei ole kunagi teinud ja minu investeerimisstrateegia puhul (95% aktsiaid) ei näe sellel ka mõtet.
Valdav osa minu väärtpaberiinvesteeringutest on tehtud välismaakler Interactive Brokersi kaudu. Ootan põnevusega rakendussätteid ehk ennekõike seda, mis saab minu juba 2016. aastal avatud välismaakleri kontol olevatest väärtpaberitest. Teisisõnu, kuidas on need nüüd võimalik investeerimiskonto süsteemi nii-öelda üle kanda. See on tänaseni ebaselge.
Lõppsõna
Ma loodan, et seadusemuudatusega lõpeb ära see mõttetu raha solgutamine eraisiku kontode ja ettevõtte kontode vahel omanikulaenudega, mida Eesti investorid on aastaid harrastanud.
Teatud rahatarkuse kõneisikute poolt propageeriti mitu aastat tagasi oma investeeringute ettevõtte alla kolimist ilma piisava taustainfo jagamiseta. Investoritele raamatupidamisteenust pakkuva ettevõtjana nägin pidevalt olukordi, kus palgatulu teenivad ja börsile investeerivad vaid paarituhandeste portfellidega inimesed olid teinud ettevõtteid, andnud sinna sisse omanikulaenu ja nii kui saabusid finantsturgudel halvad ajad, oli netovara nõue uppis ja investorid lõhkise küna ees – oli vaja hakata omanikulaenu ümber konverteerima täiendavaks omakapitalireserviks. Asjaajamist, ajakulu ja peavalu tõi see kaasa päris palju.
Lisaks maksti igal aastal nende ettevõtte alla viidud väikeste portfellide pealt ebamõistlikult suuri tasusid: LEI koodi iga-aastane tasu, raamatupidamise tasu, aastaaruande koostamise tasu jne. Kõik see võis vabalt moodustada igal aastal mitu protsenti investori portfelli turuväärtusest.
Loodan, et see trall lõpeb ära ja palgatulu teenivad investorid saavad aru, et edaspidi on enamusel juhtudest mõistlik investeeridagi eraisikuna kasutades investeerimiskonto süsteemi (maksuefektiivsus) ja mõnd soodsate tasudega teenusepakkujat (kuluefektiivsus).
Martin Sokk - Lightyear asutaja, investor
Mida peaks arvesse võtma eraisikust investorid, kes Lightyeari kaudu juba investeerivad ja soovivad olemasolevaid investeeringuid tõsta investeerimiskonto alla. Ka olukorras kus investeeringud on tehtud enne 2024?
2024 aastaga on lihtne — need Lightyearis tehtud tehingud arvestatakse makse deklareerides automaatselt investeerimiskonto süsteemi sisse. 2022-2023 tehingute puhul peab nende süsteemi hõlmamiseks märkima deklaratsioonis väärtpaberite seotushinna sissemaksena oma investeerimiskontole.
Enne deklaratsiooni avamist veebruaris edastame kindlasti kõikidele Lightyeari kasutajatele täpsema info selle kõige kohta.
Kas need seadusemuudatused võiksid teie arvates muuta investeerimist atraktiivsemaks laiemale üldsusele?
Kindlasti! Riiklik maksukeskkond on ülisuur faktor, mis loob laiale avalikkusele normid, mida oma rahaga teha. Sõltuvalt soodsatest maksutingimustest on eri Euroopa riikides näha tendentse kas oma raha säästa, kasvama panna või hoida hoopis näiteks pensioni- või elukindlustustoodetes.
Eesti on pikalt olnud investeeringute maksustamine poolest esirinnas — ainult kolmandikus Euroopa riikidest on täna üldse mingi investeerimiskonto laadne toode. Aga meie süsteem oli tegelikult kuni detsembri alguseni päris piirav, andes maksuefektiivsuse pakkumise eelise seadusega vaid pankadele, kes omakorda pakuvad kalleid ja keerulisi investeerimisteenuseid.
Nüüd soodustab seadusandlus maksuefektiivset investeerimist ka platvormidel, mis on just selle teenuse pakkumiseks ehitatud! See tähendab, et tihti on nad kasutajasõbralikumad nii tasude kui ka kasutusmugavuse poolest. Nüüd kus investeerimine saab Eestis olla nii taskukohane, maksuefektiivne kui ka lihtne igaühele, võiks see muudatus olla alus suurele kultuurilisele liikumisele investeerimise suunas.
Mis on teie hinnangul eraisikuna vs ettevõttena investeerimise peamised plussid ja miinused?
Seadusemuudatuse üks eesmärke oligi tegelikult võrdsustada investeerimist eraisikute ja ettevõtete vahel, ning see sai täidetud — maksuefektiivsus on võrdsustatud. Enne seda kasutasid paljud üksikisikud ettevõtet vaid investeerimis eesmärgil. Eraisikuna investeerides ei pea mõtlema (kohati keerukale ning abi otsides kulusid nõudvalt) raamatupidamisele; samas kui tulu laekub ettevõtte kontole, võib selle otse edasi investeerimine jällegi olla lihtsam.
Muud teemakohased mõtted, üleskutsed, tähelepanekud - kui neid on?
Üks teema, mis võiks kindlasti investoritele huvi pakkuda on väärtpaberite ülekanne. Kui kanda üle väärtpaberid investeerimiskontolt ühe pakkuja juures investeerimiskontole teise juures, jäävad need maksuefektiivsesse süsteemi sisse — ehk maksukohustust sealt ei teki. Lightyeari puhul tähendab see näiteks, et kui klient soovib varad tuua platvormile, kus ta ei pea maksma kontohaldustasu ning müük on kordades odavam kui näiteks kohalikes pankades, on ka see nüüd maksuefektiivne.
Lightyearis muutub ka populaarne investeerimata rahalt teenitud intressi maksustamine. Kui varem hoidsime igakuistelt maksetelt ise tulumaksu kinni ja edastasime selle MTAle, siis nüüd maksame investeerimiskonto raames kogu summa iga kuu kasutaja kontole. See tähendab tegelikult, et igakuiselt läheb rohkem raha tööle intressi teenima!
Lahtiütleja ja õigused
Postituses esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena.
Postituses olev info on mõeldud ainult Off The Record Jutud substacki tellijale ning postituse infot võib kasutada mujal ainult autorite kirjalikul nõusolekul.
Aitäh ülevaatliku artikli eest!
1) Mulle tundub, et Peetri lõigus olev väide "Investeerimiskonto on mõistlik 2024 vähemalt korra tühjaks teha ja ära maksustada kõik seni teenitu..." on vale.
Ainuke olukord, kus optimeerimine võib paberi peal kasulikuna tunduda on, et teate et teil on kogu oma investeerimiskonto raha vaja järgmise 1-2 aaasta jooksul välja võtta (et näiteks kodu soetada vms) ja oodatav tootlus selle lühikese aja jooksul on madal. 100 000 portfelli juures (millest 50 000 olid sissemaksed) on 22% tulumaksuga vahe umb 200 EUR skeemitamise kasuks. Tõenäoliselt maksate kogu selle raha ühel investeerimiskontol positsioonide sulgemise ja teisel kontol positsioonide avamise teenustasudeks :).
Kui aga plaanite investeerimist jätkata ja tulevikus oma portfelli peale kokku vähemalt veel 25% kasumit teenida, siis isegi kui tulumaks on kogu raha väljavõtmise ajal 24%, siis ei kaota te võrreldes praegu välja võtmisega mitte midagi. Kui te investeerite pikaajalise eesmärgiga, ja plaanite raha kasutada alles 10-15 aasta pärast ja ootate 100% kasvu üle selle perioodi, siis ei tasuks skeemitamine isegi siis ära, kui seal tulevikus oleks tulumaks 30%.
2) Üks varaklass, millest artiklis ei räägitud, on olemasoleva kapitali investeerimine eraettevõtlusesse (näiteks enda uue äri alustamine, või teiste inimeste ettevõtetesse investeerimine, kasvõi startupid). Siin on selge eelis varahaldusettevõttel.
Aitäh vahva postituse eest!
Mitte keegi ei maini summadest, mitte midagi. Kuidas ja kui palju on minu raha kaitstud? Kui ma nüüd eraisikuna olen investeerinud Lightyear kaudu üle 20k€ siis sellest kaitstud on ainult 20k€. Interactive Brokersi kaitstud summasid ei teagi öelda. Peaks olema ka 20k€ aga USD on kaitstud kuni 500k$?!
Pankadega on nii, et 100k€ sularaha on kaitstud + 20k€ eest investeeringuid. Ma ei tea, kas Mintose ja muude platvormidega on ka mingid summad, mis on kaitstud?
Samuti pole juttu sellest, et kui investeerid eraisiku alt siis kas see mõjutab kuidagi tulumaksu deklaratsiooni? See küsimus on alati number üks minu meelest, mida mul ema alati küsib, et ta hakkab siis ju vähem tagasi saama. Äkki on sama mure küsimus ka teistel?
Millistest summadest tasuks siis ikkagi kaaluda investeerimist firma alt või peaks seda riskide kaalutlusel teha 50-50 või mingis muus vormis, muidu on kõik “munad ühes korvis”.