IuteCredit võlakiri - märkida või mitte?
Pakkumise info • Taavi ja Marko mõtted • Plussid ja miinused
IuteCredit on taas pakkumas jaeinvestoritele oma võlakirju. Vaatasime koos Markoga pakkumisele peale ning toome välja mõtted, mis meil sellega seoses tekkisid ning avaldame, kas me plaanime võlakirju märkida või mitte. Lisaks toome välja selle võlakirja mõningad plussid ja miinused.
Pakkumise info
Maht: kuni 500 000 võlakirja - 100€ nimiväärtus
Intress: 11%, makstakse kaks korda aastas
Lunastamistähtaeg: 6. oktoober 2026
Peamine eesmärk: 2019/2023 võlakirjade refinantseerimine
Ühe uue võlakirja pakkumishind jääb vahemikku 96,5% kuni 99,5%
Märkimisperiood: algas 6. märtsil ja lõpeb 31. märtsil 2023 kell 14:00
Abiks tootluse arvutamisel
Kalkulaatori järgi peaks YTM jääma vahemikku ~11.2% kuni ~12.3%
Arvamus
Marko mõtted pakkumise osas
IuteCredit tundub organisatsioonina olevat hästi toimiv ning nende kommunikatsioon ja läbipaistvus on heal tasemel. See paistab väljas sirvides nende veebis investorite alamlehte, lugedes prospekte ning jälgides nende avalikku kommunikatsiooni.
Olen ka varem IuteCrediti võlakirja portfellis omanud. Majanduse jahenedes aga otsustasin eelmise aasta lõpus võlakirjast järelturul väljuda. Põhjusi oli kaks:
Majanduse jahenemine paratamatult mõjub negatiivselt laenu ja järelmaksu pakkuvatele ettevõtetele - klientide võime laene teeneindada langeb, mistõttu suureneb hapuks minevate laenude osakaal. Teisalt kuna tegemist on likviidsuse ja rahavoode juhtimise ärimudeliga, siis majanduse langedes väheneb investorite huvi võlakirju rahastada või pikendada. See omakorda tekitab riski varasemate võlakirjade teenindamise osas.
IuteCredit toimetab kõrgema riskiga riikides - Moldova, Albania, North Macedonia, Bosnia Herzegovina, Bulgaria. Majanduse jahenemine võib teoreetiliselt nendele nõrgema majandusega riikidele raskemalt mõjuda. Teiseks ei saa pead liiva alla matta ka fakti eest, et vähemalt üks sihtriik on aktiivse sõjakolde vahetus läheduses.
Kokkuvõtvalt näen, et IuteCrediti võlakirjal võib olla koht hästi hajutatud ja läbimõeldud strateegiaga portfellis. Sel puhul peaks olema erinevate ettevõtete võlakirjade hajutatus piisavalt suur, et tootlus kataks ära potentsiaalse hapuks minemise määra. Samuti võiks minu hinnangul olla instrumendi osakaal üsna väike osa kogu portfellist, mis loob omakorda sisenemisbarjääri väiksema portfelliga investoritele.
Taavi mõtted
Alustan oma mõtteid kohe sellega, et mina IuteCrediti võlakirja ei märgi. Peamine põhjus seisneb riskides seoses ettevõttega ning minu praeguse portfelli jaotusega.
Esmalt teeb muret poliitiline risk selles regioonis, kus ettevõte toimetab. Marko tõi oma analüüsis need riigid välja ja ma ei hakka neid enam kordama. Ka mul olid enne sõda mõned IuteCrediti võlakirjad ja sõja alguses otsustasin ma sellest investeeringust väljuda. Ka täna ei ole minu hoiak selle regiooni osas muutunud.
Teiseks praegune seis portfellis. Mul on juba portfellis riskantsemaid võlakirju. Näiteks Planet42, mis toimetab Lõuna-Aafrika Vabariigis ja Mehhikos ja on muidugi suurema riskiga, aga maksab oluliselt kõrgemat intressi. Creditstar, mis on IuteCreditile sarnase profiiliga, kuid maksab omajagu kõrgemat intressi. Täna ma ei soovi portfelli juurde sellist pigem riskantset võlakirja lisada. Pigem vaataks näiteks 8% intressiga Bigbanki võlakirja, mida ma just hiljuti tegelikult märkisin.
On veel üks nüanss, mis mulle isiklikult ei meeldi. Nimelt intressi makstakse 2 korda aastas, mis tegelikult vähendab (jah, marginaalselt, aga siiski) tootlust, sest ma ei saa intressimakset nii tihti oma kontole ehk ei saa raha kiirelt reinvesteerida. Kuine või siis kvartaalne makse oleks oluliselt atraktiivsem.
Veel üks huvitav fakt mida silmas pidada on see, et pakutakse kõigest 11% intressi. Eelmine võlakiri (aastast 2021) kannab sama intressi Tegu on tegelikult sama võlakirjaga, mida 2021 juba pakuti. Seekord lihtsalt müüakse võlakirja odavamalt, kui selle nimiväärtus, mis tõstab võlakirja tootlust (YTM). Vahepeal on poliitiline-, majanduse- ja intressikeskkond oluliselt muutunud. Kas allahindlus on piisav? Minu arvutuste järgi, kasutades postituse alguses olevat kalkulaatorit, peaks YTM jääma 11.2% ja 12.2% vahele. Samas, Redgate Capital oma kirjas väidab, et minimaalne tootlus on 11.5%. Kokkuvõttes ei teagi kus tõde peidus on. Tõsi, tõenäoliselt müüakse võlakirja odavama pakkumishinnanga, aga selle suurus pole kindel ja selle määravad institutsionaalsed investorid.
Minu hinnangul võiks intress olla kõrgem või pakkumise hinna maksimaalne hind väiksem. Sama reha otsa astus tegelikult ka Creditstar, kes ei saanud viimasel võlakirjapakkumisel soovitud summat kokku, kuna pakkus intressi samadel tingimustel mis varem. Oleks nad intressi korrigeerinud, oleks ilmselt huvi olnud suurem.
Kokkuvõte
Plussid:
Võlakiri on kaubeldav, seega likviidsem kui mõni teine võlakiri
Varasem võlakirjapakkumine oli edukas
Ettevõttel on pikk ajalugu
Ettevõtte kasv on olnud viimasel aastal hea
Miinused:
Intressi suurus ei tundu olevat kooskõlas riskidega
Poliitiline risk ettevõtte turgudel on üsna kõrge
Pakkumise hind pole kindel ja oleneb suurte investorite huvist
Kui sul tekkis mingisuguseid küsimusi või mõtteid, anna nendest kindlasti kommentaariumis teada. Kindlasti on need abiks teistele lugejatele!
Lahtiütleja ja õigused
Postituses esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena. Postituses olev info on mõeldud ainult Off The Record Jutud substacki tellijale ning postituse infot võib kasutada mujal ainult autorite kirjalikul nõusolekul.
Tere! Tahan anda tagasisidet, et just sellise sisuga kirjutised, mis annaksid konkreetse näite varal mh laiemalt aimu, milliseid kaalutlusi ühe või teise investeerimisotsuse tegemisel võiks arvesse võtta, on väga oodatud. Aitäh tänase eest!