Tuntud fotograaf tuleb kapist välja ja avab oma 550 000 eurose portfelli!
Kas ja kui palju see fotograaf siis Eestis üldse teenib!?
Ma tahan teiega jagada ühte saladust
Nimelt olen investeerimismaailmas bloginud juba aastaid. Olen siiani teinud seda anonüümselt. Kuid nüüd on aeg saladusloor langetada!
Ma alustasin investeerimismaailmas 2017. aastal 10 000 euroga. Peagi peale alustamist hakkasin oma investeerimisteekonnast kirjutama ka avalikku blogi, kus jagasin vahetult enda numbreid, investeeringuid ning kogemusi. Tegin seda salajase maski tagant.
Kerime 6 aastat edasi ning nüüd on aeg mask eest võtta. Selle kuue aasta jooksul olen oma brutoportfelli kasvatanud ca 650 000 euro peale, millest netoportfell on 554 000 eurot.
Mina, Jake Farra, olengi Rahabot!
5 aastat igakuist blogimist on olnud äge teekond, kuid tundsin, et anonüümselt kirjutades kadus lõpuks kirjutamise võlu ära. Seda toredam oli kuulda, kui Marko pakkus välja võimaluse liituda Off The Record Jutud kanaliga.
Ja siin ma nüüd olengi. Teie ees. Täitsa alasti. Mitte küll otseselt, aga saate aru ikka.
Aga millal ma jõudsin siia?
Selle jaoks peame minema natuke rohkem ajas tagasi. Esimest korda proovisin investori elu 2007. aastal, kui esmakordselt proovisin kätt Balti aktsiaturul. Oleksin soovinud osta tegelikult kinnisvara, aga selle summa eest ei olnud seda võimalik teha.
Robert Kiyosaki näitas, kuidas investeerimise abil on võimalik palgatöö orjusest välja rebida ning saada enda aja peremeheks. Eriti meeldisid mulle tema kogemused üürikinnisvara soetamisel, mis talle passiivset tulu tõid. Kuna kinnisvara ostmine oli minu jaoks tol hetkel liiga kallis ning ühisrahastust polnud veel pildis, siis ainsa valikuna jäid alles aktsiad. Tol ajal, inspireerituna Robert Kiyosaki raamatutest, investeerisin ca 10 000 krooni Tallinna Kaubamaja, Merko ja Tallinki aktsiatesse. Kuid finantskriis mõjutas minu investeeringuid sügavalt, põhjustades 60-70% suuruse languse ning see hirmutas mind ära. Nii sügavalt, et tundsin, et investeerimine on täielik pettus. Tundus, et nii saab ainult raha kaotada ning ma otsustasin investeerimismõtted oma peast täitsa pühkida.
See kukkumine oli nii valus, et uuesti investeerimismaailma jõudsin alles 2016 aastal. Hakkasin kuulama Kristi Saare ja Tauri Alase Investeerimisraadiot ning lugesin Jaak Roosaare “Rikkaks saamise õpikuid” ning sukeldusin LHV investeerimisfoorumisse. Suplesin selles infotulvas terve aasta ning ei julgenud ühtegi investeeringut teha. Kõik tundus nii uus ja huvitav, aga oma raskelt teenitud raha ei julgenud mängu panna. Olin 2016 aasta alguseks kogunud 10 000 eurot ning aktiivse tööga oli aastalõpuks pangakontol ca 60 000 eurot. See summa tundus minu jaoks juba nii suur, et ma ei tahtnud seda enam lihtsalt kontol lasta seista. Olin higi ja öiste unetundide arvelt selle summa kokku kogunud ning tundsin, et nüüd aitab. Oli aeg võtta julgus kokku ja teha esimesed sammud. Võin ju raamatuid ja podcaste lõputult kuulata, aga see on vaid teoreetiline osa. Asi on vaja ka praktikas läbi teha.
Minu esimesteks investeerimis kohtadeks said Twino ja Mintos. Kandsin sinna alguses ca 500 eurot ning nägin, et mu raha ei kadunudki ära, vaid hakkas intressi tootma. Sain sellest julgust ja kandsin veelgi raha. Samaaegselt otsisin turult ka kinnisvara. Ühel hetkel leidsingi Põhja-Tallinnast Sõle tänavalt ühe mikrokorteri, mille samuti oma portfelli juurde ostsin. Nüüdseks olin oma investeeringud jaotanud ära kinnisvara ja ühisrahastuse vahele. Olin võtnud julguse kokku ja esimesed sammud ära teinud. Edasi läheb ju ainult kergemaks.
Aga kuidas ma jõudsin siia?
Minu investeerimisportfell on suuresti saavutatud läbi ettevõtluse. Jah, selline portfell on täiesti võimalik saavutada fotograafi tööga. Olen pidanud aastaid kuulma küsimust, et kas pildistamisega on üldse võimalik ära elada tänapäeval!? Siin on tõestus. Jah, on!
Ma alustasin pildistamisega, kui olin 18 aastane. Enne seda tegin juhutöid, et saaksin kokku paar tuhat Eesti krooni, et osta endale korralik kaamera. Sellest ajast saati, kui kaamera sain, ei ole ma ühtegi teist tööd teinud. Algus aastatel sai väga palju tööd ja just tasuta pildistamisi tehtud, et kuidagi üldse fotomaailma ennast sisse süüa. Kõik need unetud ööd ülikooli kõrvalt tööl käies ööklubides pildistades või sõpradele portreepiltide tegemises, on ära tasunud. Olen nüüdseks teinud üle 3 miljoni pildi ning pildistan nii era- kui ka ärisektori jaoks. Olgu selleks siis ametiportreed ettevõtetes, südasuvised pulmad või laineid löövad Tinderi pildid. Kui tegemist on inimesega fotol, siis leian lahenduse.
Aga see 15+ aastat pildistamist on jätnud oma jälje. Üks hetk hakkad väsima sellest, mis on olnud su kirg ja eluviis pea pool sinu elust. Ja see tuleviku oodatav väsimus viis mind ka tegelikult kunagi investeerimise juurde. Kui mina kaamera taga ei ole ja päästikule ei vajuta, siis mul ei ole sissetulekut. Ma olen iseenda tööandja ning ma müün oma aega. Oma kallist aega. Ja see teadmine pani mind mõtlema. Mida ma saan teha, et ma ei peaks oma aega enam müüma aga mul oleks siiski sissetulek!?
Minu jaoks leidus vastus investeerimises.
See oli viis, kuidas tekitada endale passiivne sissetulek, mis aitab raha teenida ka siis, kui ma ise füüsiliselt oma aega ära ei anna. Kui ma ei oleks 2017 aasta veebruaris teeninud oma esimest 1 eurot ja 42 senti passiivselt, siis mul ei oleks täna kuue aastaga teenitud ca 170 000 eurot.
Selle abil ehitanud endale oma kodu ja hoidnud paarisuhet värskena. Me võime elada uskumuses, et raha ei ole oluline ja see ei tee õnnelikuks, aga see annab võimalusi. Võimalusi, mida rahata olles ei saa lubada. Raha eest saad tagasi osta oma aega ja veeta seda veelgi kvaliteetsemalt oma partneriga. Selle abil on võimalik oma elukeskkonda muuta paremaks ning tänu sellele oma vaimset tervist hoida. Paratamatult me elame kapitalistlikus maailmas ning selle maailma üheks alustalaks on raha. Parem siis juba õppida selle maailma mängureeglid ära ja panna raha enda jaoks tööle. Raha peab töötama sinu jaoks, mitte sina tema jaoks.
Aga milline on minu portfell täna?
Hetkel on minu portfell selline, et
ca 27,3% on aktsiates
18.4% startuppides
14.6% kinnisvaras
14,6% rahas
12.6% ühisrahastuses
10.9% võlakirjades
1.7% krüptos
See varaklasside jaotus ei ole kivisse raiutud ning on pidevas muutuses. Kui alustasin, siis mõtlesin, et portfell peab kindlasti olema hajutatud kõikide varaklasside vahel võrdselt. Täna enam ma nii ei tunne. Mõistlik on hoida turul silma peal ning liikuda sellega kaasa. Ühel hetkel oli ühisrahastus väga populaarne ning siis oli see osakaal mu portfellis kordades suurem. Tänasel päeval aga ei ole see varaklass enam nii tulus ning aeg on muutusteks. Oluline on seada endale reegleid, aga samas ka neisse mitte liiga tugevalt kinni jääda. Elu on pidevas arengus. Samuti investeerimine. Ka fotograafias öeldakse - õpi ära kõigepealt reeglid, et siis saaksid neid rikkuda.
Mida soovitaksin teistele investoritele?
Tänasel päeval on väga kerge alustada Balti turult või kolmandast sambast. Esimese puhul saab investeerimisega alustada suisa paarist eurost. Teooriat saab lõpmatuseni lugeda, aga kui sa ise ei proovi, siis oled pelgalt pealtvaataja.
Leia endale mõttekaaslasi ja sõpru, kellega koos investeerimisest rääkida. Me lõime koos Taavi Ilvesega Investeerimisfestivalil 42 erinevat mastermind gruppi, mis said allokeeritud vastavalt piirkonnale ja portfelli suurusele. Loodetavasti on selline ühendus nii mõnelegi tänasele lugejale palju abi toonud.
Soovitan investeerimisel emotsioonid välja jätta. Mina tegin oma esimese investeerimisega selle vea, et lasin emotsioonidel võita. Ma ei suutnud enam neid punaseid numbreid näha ning müüsin kahjumiga kõik maha. Kui ma oleksin suutnud tol ajal oma emotsioone kontrolli all hoida või olnuks mul sõpru, kes öelnuks, et küll hinnad taastuvad, siis hetkel oleks mul tollest portfellist väga korralik põhi all olnud. Liitintress on imepärane tööriist ning mida varem alustad, seda rohkem saad selle positiivset külge tunda
Kokkuvõtteks:
Suure tõenäosusega kui oled siin juba lugemas, siis oled oma esimesed investeeringud ära teinud. Kui mitte, siis mine tee. Osta kasvõi Balti börsilt üks aktsia ja vaata, mis tunde see sinus tekitab. Leia enda kõrvale inimesi, kellega sel teemal arutleda ja suhelda. Ja kui sa ei ole veel kedagi leidnud, siis kirjuta meile. Ma sooviks, et see blogi oleks diskussiooniks kirjutaja ja lugeja vahel. Hea meelega aitan kaasa mõelda ja olla olemas. Olen ise väga tänulik, et minu ümber on selliseid inimesi. Proovime nüüd ka ise teie jaoks olemas olla!
Aitäh, et oled siia jõudnud ja panustanud oma aega selle teksti lugemiseks!
Lahtiütleja ja õigused
Postituses esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena. Postituses olev info on mõeldud ainult Off The Record Jutud substacki tellijale ning postituse infot võib kasutada mujal ainult autorite kirjalikul nõusolekul.
Haa! Rahabot oli ja on üks mu lemmikinvesteerimisblogidest! Küll ma mõistatasin, mis see rahabot on ja kus ma ka selle omale saaks :) Arvasin, et rahabot on bitcoini kaevandamise masin ilmselt ;)
Järgmise paari aasta osas suurendaks krüpto osakaalu, btc, eth, kuna Bull run tulekul