Kogu su maine vara jääb lõpuks pärijale. Kas ta teab, mis varad sul on? Kus need asuvad? Kuidas ta neile ligi pääseb? Rääkimata sellest, et kas sa tead üldse, kes su pärija on?
“Tead, jah, ma olen mitu korda mõelnud, et peaks selle asja ette võtma…”
Sarnane vastus on mitmest vestlusest läbi käinud, kui olen inimestelt varade dokumenteerimise ja pärijale juhiste jätmise kohta küsinud. Piisab ju mälukaotusest, rääkimata surmast, et kirja panemata terviklik ülevaade kaoks.
See ajendaski mind kirjutama artiklit varade ülevaate koostamisest, mis tuleks esimesel võimalusel eelkõige pärija elu lihtsustamiseks ette võtta: tekitada detailne ülevaade, millele sinu (või seaduse) poolt välja valitud inimene hõlpsasti ligi pääseb, et sinu vara kogumise ja kasvatamise point säiliks.
Selleks toongi käesolevas artiklis välja mõned olulised näpunäited, millele võiks ülevaadet koostades tähelepanu pöörata. Tänan Off The Record Juttude blogi tellijaid, kes mulle oma kogemust jagasid ja seeläbi artikli koostamisele kaasa aitasid.
Disclaimer: artikli autor ei ole spetsialist, notar ega jurist, vaid väikeinvestor, kes soovib tulevase pärandajana lihtsustada ka teiste investorite elu, jagades selleks enda ja teiste kogemusi. Täpsete terminite selgituste jaoks palun loe pärimisseadust. Artikli autor kasutab siin artiklis sõna “pärija”, sest tema võiks olla seaduse silmis isik, kes saab pärandaja jäetud infot teatud ajal kasutada.
1. Vali formaat varade üles kirjutamiseks
Ülevaateks on hea varad kirja panna kas
paberile,
tekstifaili seadmes (arvutis, mälupulgal, välisel kõvakettal), või
pilvedokumenti (Google Docs, Portfellow).
Ilmselgelt on nii paber kui varukoopiata seadmepõhine fail riskantsem kui internetipilves asuv dokument, sest viimasega ei juhtu põlengu või seadme hävimise puhul midagi. Konspiratsiooniteooriatesse laskumata usun siiralt, et tavalise väikeinvestori varad ei huvita väga kedagi, seega ei tasu pilvepõhisuse osas üle mõelda.
Pilvepõhise dokumendi ligipääsu annaksin mina pärijale oma eluajal vaid abielu ja/või testamendi olemasolul, sest vastasel juhul on elukaaslase suhe sinu varasse nagu igal teisel võõral inimesel.
2. Kirjuta üles varade nimekiri
Minu arvates ei tasu nimekirja ülesehitust keeruliseks ajada, dokumenti piisab baasinfo lisamisest:
vara nimetus
vara kogus
platvorm/koht, kus vara asub
ligipääs platvormile/kohale
Näide 1: VWCE indeksaktsia, 48 osakut, Interactive Brokers (IB), https://www.interactivebrokers.com, parool paroolihalduris
Näide 2: Eduard Wiiralti graafiline leht, 1 tükk, kodus seifis, seifi kood paroolihalduris
Pane kirja ka erakokkulepetel põhinevad varad, nt start-upi optsioonilepingud, eralaenud ja nende lepingute asukohad. Mõistlik oleks kirja panna ka kohustused (nt sissevõetud eralaenud, võimendused platvormidel).
Eesti registrid ei pruugi aidata välismaiste varade puhul
Eestis on olemas registrid nii kinnisasjade, äriühingute osaluste, kui pensioni jaoks, kus ühe isikuga seotud varad peaksid nähtavad olema. See on küll konkreetne, aga ülevaate saamiseks ilmselt ajakulukam variant. Minu hinnangul ei tasu lootma jääda Eesti registritele siis, kui varade hulgas on välismaakleri või krüptoplatvormide kaudu soetatud vara, sest nendele ligipääsemiseks on tihti vaja salasõnu või krüpto rahakotti, mis sisaldavad võtmeid, mille abil varale ligi pääseb.
Varad ettevõttes
Minu arvates on OÜ väga hea variant pärijale, kes pärib seeläbi terviku ja saab omas tempos otsustada, mida ja millal ta millise varaga teha soovib. OÜ sees oleva vara info võiks ka raamatupidajal olemas olla.
Minu teada on ettevõtte pärimine hetkel maksuvaba. Tulumaksu või muid makse maksab pärija vastavalt sellele, kas ja millal ta ettevõttest raha välja tahab võtta. OÜ sees on seeläbi väga mugav varaklasside ja/või instrumentide vahel raha liigutada. Eriti sobib OÜ kinnisvara ja selliste varade jaoks, millega ei saa turul kaubelda (nt privaatlaenud, kunst, iduinvesteeringud). Lisaks pakub OÜ väga head kaitset varade killustumise eest, sest kui näiteks ettevõttel on mitu pärijat ja üks neist tahab väljuda, siis teised saavad ta välja osta.
3. Aktiveeri kaheastmeline autentimine (2FA)
Kui valid varade dokumendi koostada pilvepõhisesse faili näiteks Google Docsina, siis esimese asjana tuleb sisse lülitada two-factor authentication (2FA) ehk kaheastmeline autentimine. Sisuliselt on see turvalisust tagav tegevus, mistõttu peab kasutaja kuhugi sisselogimisel end tuvastama kahel sõltumatul viisil.
Üks võimalus selleks on kasutada Google Authenticatori äppi, lisaks saab turvalisuse lisakihina lubada Face ID näotuvastuse nii Lightyeari kui IB kontol.
4. Kasuta paroolihaldurit
Kui erinevate teenusepakkujate veebilehtedele ja platvormidele ei saa sisse logida Smart-ID, Mobiil-ID või ID-kaardiga, siis on hea kasutada erinevaid tugevaid paroole. Mina kasutan 18 tähemärgi pikkuseid salasõnu, mis sisaldavad kõike, mida klaviatuurilt erinevate klahvikombinatsioonidega on võimalik välja võluda.
Selleks, et ma neid kõiki pähe ei peaks õppima, kasutan ma paroolihaldurit, mis tänaseks on see elementaarse digihügieeni osa. Selle kasutamine teeb võõrale ligipääsu sinu andmetele ja seeläbi varadele kõvasti keerulisemaks. Mõned näited, mida olen ise kasutanud ja/või kuulnud teisi kasutamas: 1Password, Bitwarden, LastPass, Dashlane. Kui kellelgi on veel mõni hea platvormi näide tuua, siis palun lisa see kommentaarina koos enda kogemuse kirjeldusega.
Master salasõna on salasõna, millega saad paroolihaldurisse sisse logida. Selle salvestamiseks muud head lahendust pole kui see lihtsalt ühte kohta koos juhistega kirja panna:
parool (hästi selgelt, et lugeja ei peaks hakkama eeldama, kas tegemist on number 4-ga või H-tähega, sest parooli valesti sisestamisel võib olla edasiste katsete arv piiratud)
millise platvormi parool see on
kust sellele platvormile ligi pääseb (kas telefoni või arvuti kaudu)
Üks variant on need kolm punkti kirja panna paberitükile, mille võiks peita kokkulepitud kohta: sahtli tagaküljele, seinakella sisse, kunstlille potti. Turvalisuse huvides mõtle oma variant ise välja :D
5. Juhenda pärijat
Et vältida mõttetut eeldamist ja ebameeldivusi, eriti kui pärijaid on rohkem kui üks, siis:
anna pärijale teada, kus sa varade nimekirja sisaldavat dokumenti hoiad ja kuidas ta selle üles leiab;
pane kirja juhised, et mida sina soovid, et pärija enda kogutud ja kasvatatud varaga edasi teeks, näiteks mis saab tähtajalisest turuvälisest võlakirjast, mis aegub alles pärast sinu surma;
juhenda pärijat konsulteerima endast targemaga või lepi eelnevalt ise usaldusväärse inimesega kokku, kes pärijat investeeringute haldamisel aitab, kui sind enam pole.
Usaldatud kontakt
Võimalus on pärijat juba enda eluajal asjaajamisse kaasata, sest näiteks kahel populaarsel maakleri platvormil on võimalik määrata usaldatud kontaktisik. Nii annad teenusepakkujale teada, kellega nad peaksid ühendust võtma, kui nad sind kätte ei saa.
Lightyearis: Seaded > Sinu profiil > Usaldatud kontakt > Lisa usaldatud kontakt.
Interactive Brokersi platvormil: Settings > Trusted Contact Person > Add Trusted Contact.
Testament
Kas sina tead, kellele sinu vara ja kohustused pärast sinu surma lähevad? Kui ei tea, siis tasub esimesel võimalusel see endale selgeks teha. Eesmärk on pärijat säästa ja lihtsustada tema elu. Koduse testamendi saad käsitsi kodus valmis kirjutada, see kehtib 6 kuud. Notariaalne testament aga kehtib tähtajatult.
Pärimisseaduse teine peatükk kirjeldab pärimist seaduse järgi ja kolmas peatükk pärimist testamendi järgi. Testament võimaldab sul välistada seadust ja ise otsustada, kellele oma vara jagada. Põhjuseks ei pea olema eesmärk kedagi millestki ilma jätta, vaid näiteks lisada pärijate hulka kedagi, kes seaduse alusel nende hulka automaatselt ei kuulu. Samas võib vabalt olla, et seaduses seisev sobib sulle imeliselt ja ei olegi testamenti vaja. Oluline on aga eelnevalt endale see selgeks teha. Selleks soovitan pädeva notariga ühendust võtta ja julgelt oma küsimused ära küsida. Enda kogemusest julgustan sind küsima, kuniks sa päriselt vastusest aru saad, mitte teha nägu, et kõik on klaar. Lisaks soovitan lugeda artiklit kahe testamendi tegemise kogemuslooga.
PS Abielus olemine ei tee abikaasasid võrdselt üksteise pärijaks. Nimelt, kui pole abikaasade vastastikust testamenti tehtud, võib üleelanud abikaasa end pärast abikaasa surma leida varasuhtest oma alaealiste lastega, või oma ämma-äiaga, kes pärivad poole varadest, kui lapsi pole.
6. Uuenda dokumenti
Väikeinvestoril piisab kord-kaks aastas ülevaatlikule dokumendile otsa vaatamisest, et uuendada varade nimekirja ning kontrollida üle juhised.
Kõige lihtsam on selleks panna kalendrisse aeg kirja ja austada seda ajalist kokkulepet samaväärsena kui kohtumist kellegi teisega, millest eeskujulikult kinni peaksid.
Kokkuvõte
Siinses artiklis käsitlesin lihtsaid võtteid, mis peamiselt indeksinvestorile nagu mina on seni hästi toiminud. Kuna tegemist on nüansirohke teemaga, siis igaüks modifitseerigu samme enda vajaduste, portfelli mitmekesisuse ja asjasse puutuvate inimeste arvu jm olulise alusel.
Loodan, et minu soov sind tegudele nügida läheb täide, sest varadest ülevaate võiks koostada mitte niivõrd enda pärast, vaid pigem armastusest ja hoolest nende suhtes, kes meie maise vara kunagi üle võtavad. Kirjutan kokkuvõtteks need kuus sammu siia kompaktselt välja ka, et saaksid kohe alustada:
Vali formaat varade üles kirjutamiseks
Kirjuta üles varade nimekiri
Aktiveeri kaheastmeline autentimine (2FA)
Kasuta paroolihaldusplatvormi
Juhenda pärijat
Pane kalendrisse aeg dokumendi uuendamiseks ja juhiste kontrollimiseks
Kui sul on see osa elust korras, siis olen su üle ilmatuma uhke! Mõtete või küsimuste korral kirjuta julgelt kommentaariumisse. Aitäh, et lugesid!
baiiii,
Riin
Lahtiütleja ja õigused
Postituses esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena. Postituses olev info on mõeldud ainult Off The Record Jutud substacki tellijale ning postituse infot võib kasutada mujal ainult autorite kirjalikul nõusolekul.
See on väga oluline teema ning väga hea artikkel! Me oleme koos Markoga ise ka selle peale palju mõelnud ning Portfellowt arendanud just viimase ajal selles suunas, et sinna kirja pandud varad oleks heaks sisendiks ka pärijatele. Esmalt tegime võimaluse portfelli vaatamise õiguse jagamiseks usaldatud isikutele. See võimaldab juba jooksvalt kõigi investeeringute ja varadega kursis olla.
Teiseks lisasime just juurde võimaluse kirjutada igale investeeringule või varale juurde märkmeid. Olgu nendeks siis investeerimise teesid või mingid muud juhised või mõtted. Näiteks ma olen oma kodu alla kirja pannud ka ventilatsiooni süsteem filtrite margi, mida varem alati taga pidin otsima.
Sama süsteemi saab iga üks ka endale Exceli või Google sheeti ehitada. Võib ka Portfellowt kasutada, kuna tasuta kontol investeeringute ja neile märkmete lisamise piirangut pole (lihtsalt tootlust ei arvutata tasuta konto puhul nende investeeringute puhul mis on üle tasuta limiidi).
Paroolide jagamiseks on meil kasutusel LastPass Family pakett, kus pärija saab taodelda ligipääsu minu kontole ja kui ma seda X päeva jooksul ei tühista, siis saabki kõikidele paroolidele ligi. Nii ei pea kuskil füüsilisel kujul koode hoidma.
Kuna küsisid, siis lisan omalt poolt Protoni gruppi kuuluva Proton Pass’i paroolihalduseks. See on üsna uus lisandus terves Protoni peres, aga töötab hästi ja ka temal on olemas browser extention. Erinevatel põhjustel kasutan ka LastPassi ja Bitwardenit ning Proton Pass on neile järgi jõudnud kasutusmugavuse poolest.
Protoni eeliseks on nende pidevalt laienev ökosüsteem, mis suudab minu jaoks asendada Google tooted ja enamgi ning lähtub privaatsusest, open source põhimõttest ning su andmed on krüpteeritud.