Mõtted Bigbank AS allutatud võlakirjade avaliku pakkumise osas
Taavi, Riinu, Marko ja teiste tuntud investorite otsused ja mõtted
Järgnevalt on toodud Taavi, Riinu, Marko ja teiste investorite mõtted Bigbank AS allutatud võlakirjade pakkumise osas. Tegu ei ole investeerimis- või finantsnõuga, igaüks peaks ise materjalidega põhjalikult tutvuma ning tegema iseseisvalt kaalutletud otsuse.
Pakkumise info ja ettevõtte tutvustus
Märkimise periood: 14. november kuni 24. november kell 15:30
Väljalaskekuupäev: 30.11.2023
Lunastustähtaeg: 30.11.2033 (ennetähtaegse lunastamise võimalusega pärast 5 aasta möödumist)
Emissiooni maht: 3 miljonit eurot (suurendatav kuni 10 miljoni euroni)
Nominaalväärtus: 1000 eurot
Märkimishind: 1000 eurot
Intressimäär: 8% p.a.
Intressimaksed: Kvartaalsed, igal aastal 28. veebruaril, 30. mail, 30. augustil ja 30. novembril või sellele lähedasel kuupäeval.
Tutvustus
Bigbank on 100% Eesti kapitalile rajatud pank. Ettevõtte peakontor asub Eestis, kuid on esindatud kokku 9 riigis üle Euroopa. Bigbank tegutseb Eestis, Lätis, Leedus, Soomes ja Rootsis ning Bulgaarias, ja osutab piiriüleseid teenuseid Saksamaal, Austrias ja Hollandis.
Allutatud võlakirjade pakkumise eesmärk
Pakkumise raames emiteeritud võlakirjadest saadavat tulu plaanib ettevõte kasutada grupi äri- ja eluasemelaenude portfelli kasvust tuleneva täiendava krediidiriski katmiseks Eestis, Lätis ja Leedus ning kohalduvatest regulatsioonireeglitest tulenevate täiendavate teise taseme omavahendite nõuete täitmiseks.
Pakkumise raames võlakirjade emiteerimisest saadavat tulu võib kasutada ka Bigbanki poolt emiteeritud olemasolevate tagamata allutatud võlakirjade ennetähtaegseks lunastamiseks tingimusel, et Bigbankil on õigus sellised võlakirjad ennetähtaegselt tagasi võtta vastavalt kehtivatele võlakirjatingimustele.
Pakkumise peamine eesmärk on tugevdada ja optimeerida panga omavahendite struktuuri vastavalt regulatiivsetele nõuetele. Lisaks soovib pank tagada stabiilse juurdepääsu täiendavale kapitalile, et rahastada äritegevust ja kasvu.
Põhiandmed
Krediidireiting
Moody'se poolt Bigbankile kinnitatud reitingute loetelu:
Pika- ja lühiajaline vastaspoole riski hinnang Baa1(cr) ja P-2(cr)
Pika- ja lühiajaline vastaspoole riski reiting (CRR) Baa1 ja P-2
Välis- ja kohalikus valuutas pikaajaliste pangahoiuste reiting Baa3
Välis- ja kohalikus valuutas lühiajaliste pangahoiuste reiting Prime-3
Kohandatud baaskrediidihinnang ba1
Baaskrediidihinnang (BCA) ba1
Loe reitingutest lähemalt sellest postitusest:
Meie arvamused ja põhjendused
Taavi
Ma ei ole veel otsustanud, kas plaanin uusi võlakirju märkida või mitte. Tähelepanelikumad lugejad juba teavad, et varasemalt oman oma portfellis nii Bigbanki allutatud võlakirju (samuti 8% kupongimääraga, kuid ostetud väikese allahindlusega) ning Bigbank’i AT1 võlakirju. Seega on otsuse tegemise üheks kaalukeeleks ka ettevõtte osakaal kogu portfellist. Hetkel on see umbes 2.5% kogu portfellist.
Kui võrrelda Bigbank pakkumist hiljutise LHV võlakirjade pakkumisega, kus investoritele pakuti võlakirju 10.5% intressiga, siis tundub 8% intress esmapilgul vähe-atraktiivne.
Samas, kui vaatame mis toimub pankade võlakirjadega avalikul järelturul, siis enamike puhul on turuhinnaga ostes tootlus (YTM - tulusus tähtajani) alla 8%. See on eeldusel, et pangad ostavad võlakirja 5a täitumisel tagasi.
Seega on Bigbanki pakkumine justkui turu ootustega kooskõlas. Kui ka vaatame pakkumise sisse, siis kaasatakse kolm miljonit (mida on võimalik suurendada kümne miljonini) ja terve programmi maht on 30 miljonit. Selline numbrite mäng viitab sellele, et Bigbank tahab kombata 8% võlakirja atraktiivsust turuosaliste seas. Usun, et juhul kui huvi jääb leigeks, siis tõenäoliselt ollakse valmis ka pisut kõrgemat intressi pakkuma.
Kui pakkumine oleks näiteks 9% või hoopis 10%, siis oleks see mulle kindlasti atraktiivsem. Samas ei maksa unustada, et prognooside kohaselt hakkavad intressimäärad järgmise aasta teises või kolmandas kvartalis vaikselt langema ja eks turuosalised proovivad seda prognoosi hinnastamisel arvesse võtta. Samuti peaks ka investorid sellega arvestama.
Kokkuvõttes paneks ikkagi investoritele südamele, et tegu on allutatud võlakirjaga ja sellise instrumendiga kaasnevad erinevad riskid ehk tegu pole garanteeritud tootlusega.
Marko
Hetkel on mul portfellis neli erinevat Bigbank võlakirja, millest kaks teise taseme allutatud võlakirjad ning kaks täiendava esimese taseme võlakirjad. Kokku on portfellist Bigbanki võlakirjades 1,75%. Kokku olen valmis selliste võlakirjade riski suurendama kuni 2,5%ni kogu portfellist. Seega tõenäoliselt olen märkimas võlakirju ka antud pakkumises.
8% intressimäär ei ole kõige atraktiivsem pakkumine, arvestades, et sama intressiga pakkus Bigbank võlakirju ka veebruaris. Vahepeal on euribor aga kõva hüppe teinud, seega justkui võiks ka selle pakkumise intressimäär 1-2% võrra kõrgem olla. Kuid ilmselt saavad nad sellist luksust lubada, kuna nägid LHV meeletut ülemärkimist ning samuti on turul asjalike investeerimisvõimaluste põud. Järelturul kauplevad pankade võlakirjad 6-7% tootlusega lunastamiseni/tagasikutsumiseni.
Seda Bigbanki poolset hinna kompamist on näha ka pakkumise mahus. Algne verstapost kogumahu osas on pandud 3 miljoni euroni, kuid jätavad endale võimaluse suurendada kuni 10 miljonini. Ehk siit võib välja lugeda, et 3M saavad ikka kokku, kuid loodavad, et ehk korjab selle intressiga ikkagi turult 10M kokku. See võib õnnestuda.
Kokkuvõttes mahub antud pakkumine minu enda fikseeritud tulumääraga instrumentide strateegiasse, seega olen väikses osas märkimas.
Riin
Kuna mul hiljuti üks eraisiku laen tuli koju tagasi, siis on vaja seisvale rahale uus tööots leida. Ausalt öeldes tundub mul endal pealtnäha riski mõttes mõistlikum tiksutada raha kose meetodil lühiajalises hoiuses ja oodata atraktiivsemat pakkumist, sest LHV 10.5% intressiga võlakirjad tõstsid lati päris kõrgele. Sekundeerin teistele, et tänase Euribori valguses võiks Bigbanki pakutav intress kõrgem olla. Siiski lõplikku otsust ma veel teinud ei ole.
Teiste investorite arvamused
Küsisime mitmete tuntud investorite käest, kas nemad plaanivad aktsia pakkumisest osa võtta. Kui jah, siis mis mahus. Samuti palusime välja tuua nende jaoks suurimad plussid ja miinused.
Lev Dolgatsjov: “Ei osale. Pakutav intress on oluliselt madalam kui see, mis minu ootustele vastaks. Kui Bigbank pakkus aasta tagasi sama intressiga väga sarnast 10-aastast allutatud võlakirju, Euribor oli alla 1%. Nüüd Euribor on 4% lähedal. Seega isegi väga lihtne "salvrätiku peal" kalkulatsioon näitab et õiglaseks intressiks peaks olema vähemalt 11%. See oleks kooskõlas ka viimase LHV 10-aastase allutatud võlakirja intressi kupongiga. Bigbank on ilmselgelt riskantsem emitent kui LHV.
Lisaks ka see aspekt, et me ei saa arvestada sellega et Bigbank lunastab neid uusi võlakirju ennetähtaegselt, kui saabub "call'i” tähtaeg. See on sellelaadsete paberitega heaks tavaks, ja institutsionaalsed ja professionaalsed investorid vaikimisi arvestavad sellega. Ka selle võlakirja tingimustes on kirjas et emitendil on õigus neid võlakirju 5 aasta pärast ennetähtaegselt lunastada. Aga Bigbanki ajaloos on minu teada juhtumeid, et call date'l pole emissioone calli'tud. Seega raha võib vabalt pikemaks ajaks kui 5 aastat lukku jääda. See peaks kajastuma lisa riskipreemias. Mina ütleks et selle paberi "õiglane" intress peaks olema 12%+.
Eesti jaeinvestorite sentiment võlakirjade osas on viimati selgelt positiivsemaks muutunud, see on faktor mis mängib selle emissioni kasuks. Ma usun et Bigbank saab 3M EUR miinimumi ja ka rohkem, aga selles et nad suudavad kogu soovitud 10 miljonit täis ma kindel ei ole. Intress on minu arust selgelt paigast ära.
Jaak Roosaare: “Ei osale, sest mul on portfellis juba enda jaoks piisav kogus BIGi võlakirju. Mul oli 2022. jaanuaris tehtud slaidid kus BIG pakkus aastase hoiuse eest 2,6% ja samal ajal oli võlakiri ka 8%. Seega eeldaks, et vähemalt 10% oleks võinud täna pakkuda. Aga eks LHV suur ülemärkimine ja üle par-i kauplemine olemasolevatel 8% võlakirjadel tähendab, et pole vaja rohkem maksta neil.”
Tauri Alas: “Bigbanki allutatud võlakirjapakkumises ei plaani osaleda. Ühelt poolt LHV tegi seda surmapattu, et lõid investorid (sh minu) rahapatakatega poolsurnuks pakkudes 10,5% intressi ning nüüd "vaid 8%" ei eruta ühestki nurgast. Tegelikult olen peas teinud sarnase kalkulatsiooni, et kui 0% intressimäärade ajastul sai pankade allutatud võlakirja 6% kandist ning nüüd on intressid üle 3%, siis minimaalselt 9% peaks täna Bigbank pakkuma, et mulle oleks asi huvitav. Pigem isegi 10%, sest majanduse väljavaade on nõrk.
Teiselt poolt saan ilusti aru, et kuni 10 miljonit eurot saadakse 8% pealt ilusti kokku. Hea on siiski näha, et kohalik börs on elu sisse saanud ja järjest rohkem tullakse omakapitali või võlakapitali kaasama börsi kaudu. Müts maha börsijuhi Kaarel Otsa ees!”
Kadri Mäsak: “Ei märgi Big’i võlakirju, sest intress ei ole hetkel kõige atraktiivsem. Minu hinnangul peaks antud riski juures olema pakutav intress gramm kõrgem.”
Madis Pajo: “Ma ise ei plaani osaleda, kuna minu jaoks intress ei ole atraktiivne või võib ka öelda, et intressi/riski suhe pole nii põnev. Samas hea on see, et nimiväärtus on 1000 eurot ja tundub et likviidsust võiks olla järelturul. Maht on ka eelnevatest võlakirjade emissioonidest nõksa suurem.
Küsitlus
Selline on valitud investorite sentiment antud allutatud võlakirja pakkumise osas. Et aga valim väikseks ei jääks, siis palun anna ka sina teada, kas plaanid pakkumisest osa võtta?
Lahtiütleja ja õigused
Postituses esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena.
Postituses olev info on mõeldud ainult Off The Record Jutud substacki tellijale ning postituse infot võib kasutada mujal ainult autorite kirjalikul nõusolekul.
Kas ülejäänud Balti börsi pangavõlakirjad on allutatud või allutamata? Või kumb variant on ülekaalus?
Nõustun Levi, Jaagu ja Tauriga, et pakutav intress on madalavõitu. Märgiks, kui see jääks 10% kanti. Hetkel pole paraku piisavalt atraktiivne minu jaoks.