Mõtted Eleving Groupi aktsiate avaliku pakkumise osas
Taavi, Marko, Jake ja teiste investorite otsused ja mõtted
Järgnevalt on toodud Taavi, Marko, Jake'i ja teiste investorite mõtted Eleving Group aktsiate pakkumise osas. Tegu ei ole investeerimis- ega finantsnõuga. Tutvuge põhjalikult materjalidega ning tehke iseseisvalt kaalutletud otsus.
Pakkumise info ja ettevõtte tutvustus
Emitent: Eleving Group S.A. (Luksemburg)
Väärtpaberi tüüp: lihtaktsia
ISIN kood: LU2818110020
Pakkumise periood: 23.09.2024 kuni 08.10.2024 kell 15.30 (CEST)
Turg: Nasdaq Riia börsi Balti põhinimekiri ja Frankfurdi börsi reguleeritud turg (Prime Standard)
Pakkumise hinnavahemik: 1.60 - 1.85 eurot. Esmase avaliku pakkumise ehk IPO aktsia hind määratakse ettevõtte, selle finantsnõustajate ja kindlustusandjate osalusel.
Pakutavate osakute arv: Kuni 18 500 000 uut osakut ning kuni 6 000 000 olemasolevat osakut. Kokku pakutakse kuni 24 500 000 osakut
Kaasatav summa: Kuni 40M eurot, millest kuni 30 miljonit eurot uut kapitali ning kuni 10 miljoni euro ulatuses olemasolevate osakute müük
Valuatsioon: vahemikus 160-185M eurot (pre-money)
Eleving Group on Baltikumi päritolu globaalne kiiresti kasvav ja kasumlik finantstehnoloogia ettevõte, mis pakub innovaatilisi ja jätkusuutlikke finantslahendusi üle maailma. Ettevõte, mille peakorter asub Luksemburgis, opereerib enam kui 16 turul ning on tuntud oma laia tooteportfelli poolest, mis hõlmab sõidukite finantseerimist ja tarbimislaene. Eleving Groupi laenuportfell on kasvanud 342,5 miljoni euroni (juuni 2024 seisuga) ning ettevõttel on üle 1,3 miljoni registreeritud kliendi.
2023. aastal ulatus grupi kogutulu 189,3 miljoni euroni ja korrigeeritud EBITDA 77,5 miljoni euroni. Alates asutamisest on Eleving Group väljastanud laene enam kui 1,8 miljardi euro väärtuses. Ettevõtte strateegia keskendub edasisele kasvule olemasolevatel turgudel, uute toodete turule toomisele ning uute geograafiliste turgude avamisele.
Lisaks sellele on ettevõtte tugev pühendumus jätkusuutlikule äritegevusele, sealhulgas elektriliste sõidukite finantseerimisele ja keskkonnasõbralike lahenduste arendamisele. Eleving Groupi IPO toimub Nasdaq Riia ja Frankfurdi börsil, pakkudes investoritele võimalust saada osa ettevõtte käekäigust.
Meie arvamused ja põhjendused
Järgnevalt on toodud investorite personaalsed mõtted Eleving Groupi aktsiate avaliku pakkumise osas. Tegu ei ole investeerimis- ega finantsnõuga. Tutvuge põhjalikult materjalidega ning tehke kaalutletud otsus iseseisvalt.
Taavi
Enda tutvusringkonnas Eleving Groupi IPO osas temperatuuri kraadides tundub, et hetkel ei olda väga entusiastlikud oma raha paigutamisest ettevõttesse, mis tegutseb muuhulgas Aafrikas ning suur osa laenu portfellist on seotud autode tagatisel antud laenudega. Sama diagnoosi võib ka mulle panna - tänaseni ravin oma Planet42 saadud haavu.
Pakkumise üheks miinuseks on ka see, et lõplik hind ei ole teada ja selle panevad paika institutsionaalsed investorid. Kuigi ettevõtet listitakse kahel turul, ei tea kui aktiivseks sellega kauplemine muutub, eriti Riia börsil, seega on üheks miinuseks ka likviidsuse aspekt.
Äri tehakse peamiselt arenevatel turgudel, mis on omaette riskantsed tänu erinevatele poliitilistele ja geopoliitilistele riskidele. Lisaks siis muidugi laenuvõtjate krediidirisk. Numbreid vaadates on ettevõte kasumis ning on suutnud kasumit ja mahte kasvatada, see on positiivne.
Samuti lubatakse maksta viisakat dividendi. Samas tekib küsimus, et kui dividend maksmata jätta, saaks viisaka osa IPO kaudu kaasatavast rahast ettevõtte arengusse lükata. Millegi on otsustatud ikkagi dividende maksta. Kuigi ettevõte praegustel osanikel on aktsiate müümise 24 kuu piirang, siis piisavalt suure mahu korral ikkagi osa olemasolevaid aktsiaid müüakse ning uus kapital võimaldab dividendi maksta. See jätab justkui mulje, et ehitatakse teed, et praegused osanikud saaksid tulevikus oma osalust hakata vaikselt müüma.
Kõike eelnevat arvesse võttes ning vaadates oma praegust portfellistrateegiat, likviidsust, eesmärke, ei plaani ma neid mõtteid kirjutades IPOs osaleda. Jätan endale õiguse oma otsust muuta, aga pigem vaatan kuidas IPO läheb ning võib-olla on järelturul paremaid diile tulemas. Mul on portfellis Elevingi võlakirja ning saan ka sealt dividendile sarnast tootlust ning olen selle riski-tulu suhtega rahul.
Marko
Olen otsustanud Eleving Groupi IPO-s mitte osaleda. Põhjusteks on ettevõtte sihtturgude riskantsus, mis ei vasta minu riskitaluvusele.
Kuigi Eleving Group on rahvusvahelise haardega ja kasvupotentsiaaliga ettevõte, ei soovi ma hetkel suurendada oma portfelli osakaalu Balti börsil ja kaudselt Elevingi sihtturgudel. Eelistan täna oma investeerimisstrateegias laiemat hajutatust ning ei näe vajadust lisada seda konkreetset riski oma praegusesse portfelli.
Lisaks on minu jaoks oluline teadmine, et kuigi Eleving Group tegutseb mitmes segmendis, on nende peamine käibeallikas riskantne subprime klientidele suunatud sõidukite finantseerimine, mis moodustab suure osa nende laenuportfellist. Samuti tuginevad nad kõrge intressimääraga tarbimislaenudele, mis on küll kasumlikud, kuid volatiilse loomuga. Näiteks oli 2023. aasta seisuga nende laenuportfelli halvas seisus laenude osakaal 22%. Kuna nende turgudel ja sektorites võib esineda makromajanduslikke kõikumisi, suurendab see riski ettevõtte kasvule.
Positiivse poole pealt on Eleving kasumlik ettevõtte, atraktiivse dividendipoliitikaga ja ühtlasti ennast tõestanud hea investor kommunikatsiooni poolest. Samuti on neil tänaseks arvestatav ajalugu laenude teenindamisel. Siiski otsustan IPO-s mitte osaleda, kuna sihtturgude riskid ja makromajanduse ebakindlused kaaluvad üles potentsiaali. Jälgin huviga ettevõte käekäiku avalikul turul ja võib-olla kaalun neid uuesti tulevikus.
Jake
Mina hetkel ei plaani osa võtta. Ettevõtte on küll kasumlik ja lubab üsna kõrget dividendi, ca 10%, siis jään ikkagi kõrvale. Kes on viimasel ajal lugenud mu kuu ülevaateid, siis teab, et mul ei ole hästi läinud nii kiirlaenuäri ettevõtetega, autode finantseerimisega ega Aafrikaga. Sel põhjusel ka hetkel Elevingi ipost osa ei plaani võtta.
Aleks Jorro
Kas osaled Eleving Group aktsiate avalikus pakkumises? (Mis ulatuses?)
Jah, ca 5% ulatuses portfellist.
Miks oled osalemas?
Sektor tundub alahinnatud. Eks PlusPlusi ja Planet42 flopid on mõnel veel meeles ning seega peabki antud IPO olema mõistlikult hinnastatud. Siinkohal on mõningane lootus, et Eleving on ka päriselt kasumlik (mitte ainult paberil nagu PlusPlus seda oli), seega sellise hinnataseme juures on mõistlik peaaegu piisav kogus juba IPOst võtta. Samas ei tasu end ka kurguni täis ahnitseda, sest küllap tulevik pakub hetki, kus seda kraami saab järelturult soodsamaltki osta (vt DelfinGroup aktsia hinnagraafikut nt). Võib-olla isegi kohe peale IPOt, kui pakkumist täis ei märgita ja/või kujuneb hind pakkumise alumisse otsa. Sellisel juhul tahan, et jätkuks püssirohtu ka turult juurdeostmiseks.
Mis on sinu jaoks ettevõtte ja/või pakkumise suurimad plussid?
Plussid
1) Valuatsioon. Ajalugu ei paku just palju momente, kus saab kasvavat ettevõtet, mille ROE on 35%, osta P/B = 2 pealt (arvutus 1.85 EUR hinna pealt). Eks sektor pole muidugi koššer ning kui ka regioonirisk juurde panna, siis arvutatigi välja, et väga palju rohkem küsida ei saaks ka. Kui näiteks oleks küsitud raha Delfinist oluliselt kõrgema valuatsiooni pealt, siis poleks pakkumine üldse nii apetiitne. Enda jaoks võrdlesingi antud pakkumist eelkõige Delfini hetkevaluatsiooniga. Võrreldes Delfiniga on Eleving suurem ja diversifitseeritum, sõltub vähem ühe riigi regulatsiooni muutustest. Samas on see hajutatus vallatutes riikides. Võiks ju meeles olla, mis juhtus iute’l Kosovos 2019. aastal.
2) Selge dividendipoliitika. Rohkem kommentaare vast ei ole vaja. Tundub, et Eleving teab, mida kassid ostaksid.
Miinused
1) Nagu ka enne mainitud, siis sektor ei ole koššer ja koos regiooniriskiga ilmselt väga palju institutsionaalset raha sinna aktsiasse liikumas ei ole. Ning eks see sektor toob külmavärinaid ka paljudele jaeinvestoritele. Seega võib juhtuda, et täismahus seda emissiooni täis ei märgita ning siis võib järelturul kohe kerge paanika tekkida.
2) Pakkumise käigus müüb osa olemasolevatest aktsiatest ka põhiaktsionär. See näitab, et tal on huvi väljuda ning lock-up periood saab alati kunagi läbi ning siis võivad müügid jätkuda ning Balti turud on õhukesed (vt jällegi Delfini graafikut)
Kuidas sobitub/ei sobitu antud ettevõtte sinu portfelli?
Minu portfelli sobitub Eleving kenasti. Olles Elevingi võlainvestor, olen ettevõtte arengut jälginud juba aastaid. Vahepeal sai nende võlga järelturult isegi ca 20%+ tootluse pealt. Nüüd ettevõtte arenguga ja Levi astumisega nõukogu liikmeks on intressipreemiad langenud. Ning kui tulevikus hakkavad ka kasvuvõimalused küllastuma, siis võib võlatootlus langeda allapoole mulle aktsepteeritavat taset. Antud valuatsiooni pealt on lootus teenida aktsiakapitali osalusest suuremat pikaajalist tootlust.
Lisaks pigem oman mingit sektorit narratiivi madalseisus, see annab mõningase margin of safety. Minu arvates on riskantsem omada sektorit narratiivi kõrgseisus, siis on oht, et narratiivi muutudes (kui kogu kogu sektori hinnakordajad liiguvad allapoole) saad vastu pükse ka siis, kui ettevõttel endal läheb okeilt. Näiteks on siinkohal sõjatööstus, mille maine peale Ukraina sõja algust on tõusnud ja kaupleb nüüd hoopis teistsuguste kordajate peal.
Ehk sektor mulle sobib, olen valmis sektori osakaalu portfellis suurendama, aga olemasolevad Delfini Creditstari, iute jne positsioonid on juba piisavalt suured, seega sellise uue instrumendi pakkumine on kena.
Millisele investorile antud aktsia võiks sobida/kindlasti ei sobi.
Nagu öeldud, siis kuna tegu on sellise mitte-koššer sektoriga, siis on täiesti ok, et investor skipib selle ja investeerib kuhugi eetilisemasse sektorisse. Lisaks on kriisides antud sektor väga volatiilne ning vähegi suurema raputuse korral, kui on likviidsuskriisi oht, siis langeb see kraam vabalt -80%, isegi kui konkreetne ettevõte on kaitsnud ennast likviidsusjamade vastu üle turukeskmise hästi. (vt Eleving eurobondi graafikut, aktsia reageerib veel volatiilsemalt.) Seega, kui selline volatiilsus investorile ei sobi, siis ei tasu näppida.
Kindlasti tasub lugeda prospekti RISK FACTORS peatükki (lk 20-42). Seal on hästi välja toodud aktuaalsed riskid. Ja mõttes liitke Risk ratingule ikka ka +1 otsa.
Võrdlus
Kersti Õunloo
Kas osaled Eleving Group aktsiate avalikul pakkumisel? Mis ulatuses?
Ei plaani osaleda. Tegemist ei ole aktsiaga, mida ma oleksin valmis pikaajaliselt (5–10 aastat) oma portfellis hoidma. Ma ei ole ka spekulatiivne investor, kes lühiajalise kasu eesmärgil investeeriks, eriti arvestades praegust börsiseisundit, mis erineb märkimisväärselt mõne aasta tagusest IPO-buumist.
Miks oled osalemas/ei ole osalemas?
Oman juba Eleving Groupi 13% võlakirju (umbes 1,6% portfellist), seega olen antud ettevõtte riski juba sisse võtnud. Kuigi oleksin valmis suurendama ettevõtte osakaalu kuni 3%-ni kogu portfellist, tundub hetkel optimaalne piirduda olemasolevate võlakirjadega. Eriti kuna sõiduki- ja tarbimisfinantseerimisega tegeleva ettevõtte riskitase on kõrge ning ma ei näe end pikaajaliselt aktsiaid omamas.
Kuidas sobib see instrument sinu portfelli?
Minu portfellis on hetkel üsna vähe riskantsemaid investeeringuid, välja arvatud mõned võlakirjad. Seega, riskihalduse seisukohast võiksin sellist investeeringut kaaluda. Samas põhineb minu portfellistrateegia peamiselt laiapõhjalistel indeksfondidel (nt maailma aktsiad pensionifondide kaudu ja SP500), ning ma ei soovi üksikaktsiate osakaalu oluliselt suurendada. Pigem eelistan olemasolevaid positsioone kasvatada.
Mis on sinu jaoks pakkumise suurimad plussid ja miinused?
Plussiks on selgelt määratletud dividendipoliitika (dividendimakse kaks korda aastas, 50% väljamakse määraga ja seotud omakapitali määraga). Miinuseks on aga keeruline majandusolukord nii kodu- kui ka maailmaturul, samuti ettevõtte tegevuspiirkond (32% Aafrikas) ja tegevusvaldkond, mis muudab ettevõtte riskantsemaks.
Kuidas võrdled pakkumist muude alternatiividega?
Eleving Groupi aktsiate alternatiiviks pean sama ettevõtte ja sarnaste firmade võlakirju, mis on kohalikul börsil kaubeldavad. Võlakirjade eeliseks on fikseeritud tootlus ja kindel tähtaeg, samas kui aktsiad pakuvad potentsiaalselt suuremat tootlust, kuid ka risk on oluliselt suurem. Sellist riski ei ole ma hetkel valmis oma portfelli võtma.
Endrik Eller
Eleving Groupi IPO tekitab vastakaid tundeid. Igaüks kes sinna investeerimist kaalub peaks enda käest kõigepealt küsima - kus on tema eetiline piir? Sarnaselt tubaka ja alkoholitööstusele langeb Eleving Grupp minu jaoks selgelt “patuaktsiate” kategooriasse. Küll aga on mul usk antud valdkonna tuleviku osas ja iga ettevõte, kes selles segmendis läheb avalikuks peab muutuma paremaks, eetilisemaks ja kliendile soodsamaks. IPO hind on minu arvates pigem kallis ja usun, et prognoositud kasvutempo säilitamine saab olema raske. Aga nagu öeldakse - heade asjade eest võibki rohkem raha küsida:)
Kuna ma ise töötan igapäevaselt finantseerimise valdkonnas ning oma portfellis oman ka sarnase valdkonna ettevõtteid (kes on läbinud eetika filtri) siis plaanin Elevingi IPO’l väikses mahus osaleda.
Lahtiütleja ja õigused
Postituses esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena. Postituses olev info on mõeldud ainult Off The Record Jutud substacki tellijale ning postituse infot võib kasutada mujal ainult autorite kirjalikul nõusolekul.
Tänud Aleks põhjaliku kommentaari eest. Viskaks siinkohal üles küsimuse, et kas võiks lisaks Delfin Groupile lisada võrdlusesse ka LHV Panga (kelle kasvukiiruse potentsiaal ilmselt pole nii suur) ja näiteks Šiaulių bankas. LHV P/E on ~7 ja P/B 1.79 ning ROE ka pendelanud 20-30% vahemikus. Šiaulių puhul on P/E ja P/B veelgi atraktiivsemad - 5.5 ja 0.85 ja ROE on jääb alla LHV ja Elevingile, nii seal 15% (mõlema puhul allikas Yahoo Finance).
Neid suhtarve ja riske võrreldes tundub hea alternatiiv Elevingile, arvestades asjaolu, et Eleving plaanib kuni 50% kasumist dividendideks välja maksta, ehk siis kasvu enam nii palju ette ei nähta või pole selleks piisavalt ambitsiooni?
Üks risk mida siin õrnalt on mainitud, on sensitiivsuse risk. Kui peaks mingigi kahtlane Elevingi mõjutav uudis tulema siis läheb müügiralli lahti.