Raha ja suhted | Lastele investeerimine
Koos teiste investorite lastele investeerimise näidetega
Lastele on kasulik selgitada, kust raha tuleb ja mida selle nimel tegema peab. Raha ei pea olema mõistatuslik vili, mis kasvab kuskil puu otsas. See on vahend, mida lapsevanem saab oma aja ära andmise eest. Kui laps saab selgeks, milline pingutus ja vaev seisab raha teenimise taga, siis oskab ta ka hinnata raha väärtust. Sel juhul ei ole poes enam 20-eurone mänguasi lihtsalt üks number ja üks soov. Selle soetamine on pingutus ja vaev, mida lapsevanem on eelnevalt teinud ja aeg, mida ära andnud.
Kodus on kindlasti olemas põhiasjad, mis peavad nii või naa tehtud saama. Olgu selleks siis toa koristus, hambapesu või muu eluliselt oluline olmetegevus. Need tegevused ei peaks olema tasustatud.
Küll aga töötab laste puhul hästi, kui siduda taskuraha andmine mingisuguse lisa tegevusega. Kui laps näitab üles huvi, siis saab teda lisategevuste võimalustega motiveerida oma sissetulekuid suurendama. Võid lapsele pakkuda, et kui ta niidab õues muru, tühjendab iseseisvalt pesumasina või sorteerib prügi, siis selle tegevuse tegemisel on võimalik teenida väike lisasissetulek. See annab lapsele võimaluse ja oskuse reaalselt tunnetada, kust ja milliste tegevuste najal on võimalik raha teenida.
Miks on lapsele raha kogumine oluline?
Raha kogumine on oskus, mida sageli seostatakse täiskasvanutega, kuid selle õpetamine ja praktiseerimine juba varases nooruses on lastele äärmiselt kasulik. Finantsalane kirjaoskus on üks peamisi eeliseid, mida lapsed raha kogumisest saavad.
Varakult omandatud teadmised ja harjumused aitavad lastel täiskasvanuna teha targemaid rahalisi otsuseid, vältida võlgade kuhjumist ja saavutada majanduslikku heaolu. Lisaks ei ole raha kogumine ainult finantsalaste teadmiste arendamiseks hea, vaid aitab kaasa ka mitmesuguste väärtuste ja oskuste arendamisele. Nad õpivad, et raha teenimiseks ja säästmiseks on vaja vaeva näha ning nendel otsustel on tagajärjed. See omakorda kasvatab nende vastutustunnet, iseseisvust ja enesekindlust oma finantsotsuste tegemisel.
Kuidas lapsele raha koguda?
Lapsele saab investeerida mitmel moel. Esimeseks puutepunktiks sellel maastikul saab olema see, et kas soovid lapse investeeringuid ja raha hoida enda või tema nimel. Ning samuti kas soovid peale lapse 18-aastaseks saamist anda talle raha, investeerimisportfelli või hoopis midagi põnevamat.
Esimese puhul on lihtne lahendus see, et paned ise raha kõrvale, mille annad kingitusena üle lapse täisealiseks saamisel. Kõige lihtsam viis on sukasäärde kogumine, kuid see ei ole pikas perspektiivis mõistlik. Nii tehes ei kasutata ära teisi positiivseid tegureid nagu aeg, liitintress ja turgude pikaajaline kasv, mis aitaksid rahal kiiremini kasvada.
Seetõttu keskendungi antud postituses sellistele instrumentidele, mis aitavad laste jaoks raha kasvatada ning millised on enda või lapse nimel investeerimise plussid ja miinused.
Lõpus toon välja kogemuslood oma headelt sõpradelt, investoritelt, kus saame teada kuidas ja miks nemad oma lastele just nii raha kasvama on pannud.
Lapse nimel raha kogumine ja investeerimine
Toon välja peamised plussid ja miinused sellise lahenduses osas.
Alustame plussidest:
Lapsele saad konto avada juba lapse sünnihetkest alates. Vaja läheb vaid lapse isikukoodi.
Lapse nimel olevale kontole saad anda ligipääsu ka lapsele (alates 6. eluaastast), et koos investeerimist harjutada ning raha kasvamist jälgida. See on hea viis edendada ja kaasata last rahaasjade peale mõtlema. Alates 6. eluaastast saab ta sinu soovi korral ka võimaluse ise teha makseid.
Laps õpib ise maast madalast oma kontoseisu jälgima.
Kui alla 18-aastane laps teeb ise tehinguid ilma vanema nõusolekuta, siis on see tehing õigustühine. Seda on aga võimalik hiljem lapsevanema nõusolekul muuta kehtivaks.
Lapse nimel väärtpaberite ost ja müük on seadusega üsna rangelt reguleeritud. Vanematel puudub võimalus ise laste kogutud raha omavoliliselt välja võtta või kergekäeliselt kulutada või riskantseid investeeringuid teha.
Millised on aga negatiivsed pooled?
Eelnev punkt võib ka miinuseks osutuda, sest rangelt reguleeritud väärtpaberite ost ja müük võib piirata sinu kui lapsevanema otsustusõigust. Lisaks ise teadmatult tegutsedes on oht seadust rikkuda.
Investeerida muudesse instrumentidesse, nagu näiteks krüpto või kinnisvarasse, ilma kohtu nõusolekuta, ei ole lubatud.
Väärtpabereid on lubatud osta ilma kohtu loata, kui ostuks on raha saadud sellelt samalt lapsevanemalt just investeerimise eesmärgil. Keegi teine, olgu selleks siis vanaema, onu või mõni muu peretuttav, seda teha ei saa. Selle jaoks peavad nemad kandma raha esmalt lapsevanema kontole ja alles siis peab lapsevanem ise selle eest lapsele väärtpabereid soetama.
Väärtpaberite müügist laekunud raha peab jääma lapse omandisse ning seda välja võtta ilma kohtu loata ei saa.
Investeeringud lähevad automaatselt üle lapse 18. sünnipäeval. Lapsevanemana puudub võimalus seada üleandmise tingimused. Sisuliselt pärast 18. sünnipäeva on laps selle raha omanik ning paigutab selle sinna, kuhu ise heaks arvab. Kui algne eesmärk oli aidata esimese korteri sissemaksuks raha koguda või ülikooli õppemaksuks, aga laps soovib raha kulutada autole või peo pidamisele, siis on tal selleks see õigus ja võimalus.
Investeeringutest saadav tulu tuleb deklareerida iga-aastaselt lapsevanema poolt. Vaata ka Peeter Pärteli kommentaari all pool.
Lapsevanema nimel raha kogumine ja investeerimine
Vaatame, millised on sellise lahenduse positiivsed ja negatiivsed aspektid.
Alustame positiivsetest:
Laps saab investeeringute omanikuks siis, kui vanemad need ise üle annavad, mitte 18. sünnipäeval. Sellisel juhul on võimalus leida antud olukorras kõige õigem aeg, millal laps raha vajaks. Soovi korral võib see ka juhtuda hilisemas vanuses. Sellisel juhul saab investeeritud raha veelgi enam liitintressiga kasvada.
Lapsevanemal on suurem kontroll ja võimalus suunata ressurssi eesmärgipäraste tulemuste poole. Selle abil saab luua tingimused raha kasutuseks (näiteks antud raha eest õppima minek, edasisteks investeeringuteks, kodu ostmiseks jms.).
Ülekandmine ei ole automaatne, mistõttu on võimalik investeeringuid üle anda ka osade kaupa, erinevatel eluetappidel ja eesmärkide elluviimiseks.
Tehingud ja haldus on juriidiliselt lihtsam. Vajadusel saab raha kasutada ka mõne muu investeeringu tarbeks.
Investeeringutesse saavad panustada ka teised peale valitud lapsevanema. Mõnedel platvormidel on isegi investeeringute kinkimise võimalus otse lapse portfelli.
Millised on aga miinuspooled?
Lapsevanema enda finantshügieen peab olema hea. Lapsevanemal on üsna lihtne neid sääste ja investeeringuid enda tarbeks ära kulutada. Oma ja lapse rahakoti segamini ajamine on kerge tulema.
Kui lapsevanem kaotab kontrolli enda varade üle (tekivad suured võlad, mängitakse raha maha jms probleemid), siis ei ole lapsele kogutud osa kuidagi kaitstud. Olemasolevat raha käsitletakse kui lapsevanema isiklikku raha ja mingeid erisusi laste osas sellele ei kohandu.
Kuhu lapse raha investeerida?
Kuhu ja millistesse instrumentidesse lapse raha investeerida on küsimused, millega iga lapsevanem investeeringute alguses silmitsi seisab.
Toon välja mõned võimalused kuhu investeerida ning hiljem jagan ka heade investorite kogemuslugusid, kuhu ja miks valisid nemad sellise lahenduse lastele investeerimiseks. Kui oled enda jaoks peamised punktid läbi mõelnud, tee investeeringuteks pangakonto ära. Laste nimele saab konto luua sisuliselt igas pangas.
Pankade hoiused
Pangad pakuvad tähtajalisi hoiuseid, mis tänapäeval pakuvad päris viisakat tootlust. Näiteks Coop Panga lastehoius, mille intressimäär on 4% aastas (19.06.2024 seisuga) ja sisaldab stardikapitali 50 eurot, on mõeldud kuni lapse 18-aastaseks saamiseni. Hoiusele saab sünnipäevadel raha lisada ilma lepingut katkestamata. Aga peab arvestama, et hoiuste tootlikkus on siiski üldpildis üsna madal. Näiteks SP500 aktsiaturu keskmine tootlus on ca 8%.
Investeerimisfondid
Samadel kodulehtedel surfates võib näha selliseid lahendusi nagu investeerimisfondid, mis on eraldi mõeldud laste jaoks investeerimiseks. Näiteks Swedbank ja SEB pakuvad laste investeerimisfonde, kus vanemad saavad koostada lapsele portfelli. Swedbanki Koolifond+ pakub fikseeritud strateegiat ja sisaldab kindlustust, mis katab maksete jätkumise vanema surma korral, kuid piirab igakuist summat. SEB-is on vanem ise portfellihaldur ja saab valida enam kui 20 fondi hulgast. Pankade puhul tuleks hoolsalt läbi lugeda lepingutingimused ja lisatasud ennetähtaegse lõpetamise korral. Tasub teada, et pankade poolt pakutavad investeerimisfondid on enamasti kõrgema haldustasuga, kui madala tasuga indeksfondid.
Madala tasuga indeksfondid
Lapsele raha kogumiseks soovitatakse kasutada madalate tasudega fonde nagu LHV Kasvukonto või Swedbank Robur fondid. Jätkusuutlikkust väärtustavatele peredele sobib ka Grünfin, mis keskendub rohelistele investeeringutele. Fondide suureks plussiks on tõsiasi, et saad alustada ja investeerida väikeste summadega, mis aastate pikkuse investeerimise tulemusel on ikkagi piisav, et pakkuda lapsele nö “stardipakett” täiskasvanu ellu. Kui investeerid igakuise lapsetoetuse, mis on hetkel 80€ kuni lapse 18-aastaseks saamiseni SP500 aktsiaturgudele (keskmine aastane tootlus ca 8%), siis on sul tema täiskasvanuks saamise hetkeks ca 38 000 eurot.
Indeksfondide riskitase on hajutatum kui üksikaktsiatel ning ei ole niivõrd mõjutatud maailmas toimuvast. Lisaks on halduskulud võrdlemisi madalad võrreldes mõne teise instrumendiga.
Näiteks LHV kasvukonto teenustasu on 0,02% +KM ja kuni 26-aastastele tasuta. Ostude puhul kehtib 1% teenustasu ja müügi puhul 0.14%. LHV enda fondide puhul kehtib teenustasu, aga 1%. Grünfin seevastu pakub fikseeritud haldustasu, mis on 0.7% ning ostu ega müügi pealt lisakulutusi ei teki.
Kolmas pensionisammas
Kui raha suunatakse lapse pensionikontole, saab tulumaksu tagasimakse laps, kuid ainult siis, kui tal on piisavalt teenitud tulu, millelt tulumaksu üldse kinni pidada. Enamik lapsi ei tööta või nende sissetulekud ei ületa maksuvaba tulu piiri, mistõttu neil ei ole ka tulumaksukohustust. Sellisel juhul jääb riigipoolne tulumaksusoodustus saamata. Seetõttu sellist varianti mina isiklikult ei soovitaks kasutada.
Kinnisvara
Kui plaanid lapse jaoks investeerida kinnisvara kaudu, oleks mõistlik ilmselt osta korter ülikooli lähedale asuvasse hoonesse. Ülikoolide ligidal on enamasti pidev nõudlus kinnisvara järele ja lisaks on tõenäoline, et laps saab ise õpingute ajal seal elada. Korteri ostmise puhul peaks mõtlema ka sellele, et võib-olla laps ei lähegi soovitud ülikooli. Lisaks sellele võib tekkida ostuga laenukohustus ning samuti lisandub kinnisvara haldamisega seotud ajakulu ja amortisatsioon. Positiivse poole pealt on sul aga reaalne vara, mida kasutada ning seni, kui laps seda ei kasuta, saad korteri pealt jooksvalt üüritulu teenida.
Ettevõtte loomine
Ettevõtte luuakse enamasti lapsevanema nimele, mis annab võimaluse tulevikus määrata, kas ja kui palju laps sellest tulevikus endale saab. Ettevõtte loomisega kaasnevad aga osaühingu asutamise kulud 200 € (kiirmenetlusega e-äriregistri portaali kaudu on riigilõiv 265 €), LEI koodi kulu (nt leiregister.ee-s 5 aastat 39 €+KM aasta), raamatupidamine (aastaaruande jaoks umbes 100-150 € aastas; kui on jooksev raamatupidamine oluline, siis ilmselt rohkem). See kombo annab aga võimaluse investeerida välismaaklerite juures. Näiteks Lightyearis on indeksfondide ostmine teenustasuta ning haldustasud puuduvad.
Lapsele ettevõtte ostmine
On ka variant, et lapsele soetatakse juba toimiv ettevõtte. See eeldab juba vanemat last, kes mõistab ettevõtluse alustalasid. Tänu sellele antakse lapsele praktiline kogemus, kuidas hallata erinevaid rahavoogusid, teha finantsplaneerimist ja võtta vastu strateegilisi otsuseid. See annab lapsele võimaluse näha, kuidas töötab reaalne ärimaailm, andes talle kindla konkurentsieelise oma kaaslaste ees ning kindla aluse tulevikuks.
Kuidas toimivad teised investorid?
Teoreetiline jutt on tore, aga palju põnevam on heita pilk teiste inimeste ellu ja õppida nende kogemustest. Vaatame lähemalt, kuidas on teised investorid lahendanud oma peremudelis lastele investeerimise.
Peeter Pärtel
Siiani pole midagi teinud. Lapsed on 4- ja 6-aastased. Raha on investori töövahend, mistõttu ei pea vajalikuks seda ära anda. Ise alustasin nullist, saades vanematelt laenu mõistlikel tingimustel. Seega suur plaan on sama – kui jõuavad enda esimeste ettevõteteni, siis olen valmis olema investorina osanik või andma laenu.
Võib-olla avame lähiajal 6-aastasele pangakonto ja teeme temaga mõne aktsiaostu, sest tal tekkis huvi, kuidas rohkem raha saada ning soovitasin talle investeerimist. Kuid olen valmis seda tegema ainult siis kui lapselt tuleb initsiatiiv. Isiklikult ei näe mõtet lapsele raha kogumisel lapsevanemana.
Ma pigem tahaks näha, et lapsed saavad nullist jalad alla ning suudavad enda kapitali kasvatada. Kui suudavad, väga hea, siis saavad vanemate vara ka haldamiseks ja lõpuks päranduseks. Kui ei suuda, siis pole mõtet raha juurde anda.
Lisaks on hea mõte, et igaüks teeb suured vead läbi väikese rahaga. Ei taha seda võimalust enda lastelt ära võtta.
Lisaks on tehtud testament, kus mu ainsaks pärijaks on abikaasa. Ja kui nii mind kui abikaasat enam pole ja lapsed on alla 25-aastesed, siis on määratud pärandi täitja ja pärandi hooldaja kuni nende 25-aastaseks saamiseni.
PS. Täpsustan ka seda, et lapsevanem esitab lapse nimel tuludeklaratsiooni igal aastal. Maksustamine toimub samuti jooksvalt, aga kuna lapsel on enamasti tulusid vähem kui tulumaksuvaba miinimum, siis laps saab kinni peetud füüsilise isiku tulumaksu enamasti tagasi. Seega näiteks võlakirjadest saadud tulu on lõppkokkuvõttes lapse jaoks maksuvaba (tulumaksuvaba miinimumi piires). Seega lapse nimel investeerimine on väga hea mõte. Kapitalikasvutulu on samuti maksuvaba tulumaksuvaba tulu piires. Ehk kasumis positsioonid tasub aasta lõpus selles ulatuses ära müüa ja kasvõi kohe uuesti tagasi osta, et saaks kasumi ära deklareerida. Investeerimiskonto süsteemi kasutamine ei ole kõige mõistlikum viis, sest sa ei soovi maksustamist ju edasi lükata, vaid vastupidi ettepoole tuua.
Liisi Kirch
Esiti ei plaaninud me lastele raha eraldi koguda, sest usume, et esiti tuleks veenduda omaenda hakkama saamises. Hetkel, kui lapsed hakkavad omaenda kodu rajama ei tahaks kuidagi minna kurtma, et vanematel oleks nüüd finantsilist tuge vaja, sest õigel hetkel jäi omaenda safety net rajamata.
Teiseks usume väga sellesse, et teadmised ja oskused on need, mis inimese rikkaks teevad, mitte see, kui keskkooli lõpus suurem summa kontole kantakse. Seega oleme palju rõhku pannud kodus avatult rahateema üle arutlemisele: näiteks saab üsna lihtsa vaevaga selgitada üürikorterite toimimise põhimõtet, panna lapsi mõtlema raha teenimisele ning selgitada põhitõdesid eesmärgipäraselt raha koguda.
Üks eriti oluline nipp on võimaldada lapsel ise midagi väga tahtma hakata, mille nimel ta oleks valmis eeltööd tegema, rahakogumise võimalusi läbi proovima kuni selleni välja, et esmalt väljavalitud mudeli asemel soodsamat alternatiivi valima.
Aga okei, me siiski kogume lastele raha ka. Kogumisel rakendame kahte ideed: esimene kogumine toimub meie enda portfelli osana ning sellest soovime lapse kõrgkooli minekul talle korteri osta. See annab kohe võimaluse otsustada, kas ta soovib omapäi elada või korterist osa välja rentida ning kui vahepeal tahaks välissemestrit teha, siis kuidas kogu korteri väljaüürimine käib.
Teine kogumise idee on kasutusel aastast 2022, kui avasime igale lapsele Grünfini portfelli, mis juriidiliselt on minu nime peal. Mulle imponeeris mõte, et sel moel kogumine on väga lihtne (püsikorraldus paika ja korra-paar aastas vaatan üle) ning teiseks arvestab Grünfini tiim laste portfelle koostades ESG kriteeriumitega tehes sellest kõige jätkusuutlikuma investeerimisvõimaluse turul. Portfelli avades tuli täita küsimustik, mille põhjal valitakse nelja riskitaseme hulgast just Sulle sobivam ning samuti arvestatakse Sinu teema-eelistust: keskkond ja kliima; tervishoid ja innovatsioon, võrdsed võimalused või S&P500 roheline. Rõhutan üle, et hakkasin lastele raha koguma Grünfinis 1,5a enne kui ise tiimiga liitusin ning õige pea täitub mul 2 aastat rahuloleva kliendi staatust.
Kristi Saare
Mina kogun oma lastele enda pere portfelli osana. Ma ei taha eraldi lisaadmini, et peaksin laste nimel tuludeklaratsioone esitama või nende ettevõtteid haldama või raamatupidamist korraldama. Olen mõttes paika pannud, mis mahus lapsi tulevikus oleme valmis toetama ja seda finantseerib meie enda portfell. Kui lapsed ise kooliajal tunnevad investeerimise vastu huvi, siis muidugi aitan neid oma portfelli kokku panekuga ja parima võimaliku juriidilise ja maksuoptimaalse vahenduse valikuga.
Jaak Roosaare
Ma alguses tegin lastele ka kasvukontod, aga siis avastasin, et lastel saab iga aastaselt ära kasutada tulumaksuvaba miinimumi, kuna nad palka otseselt ei saa. Selle asemel, et teha neile investeerimiskontod ja lükata neid tulusid edasi, siis tegin neile sellised investeeringud, mis maksavad jooksvalt rahavoogu. Ehk siis peamiselt on neil võlakirjad ja antud laenud ja ma ise kinkisin neile selle raha, mida investeerivad ja seda rahavoogu, mida nad igakuiselt peamiselt intressidest saavad, seda kasutavad siis selleks, et maksta oma lasteaia tasud, trenniarved ja osta endale jalkakossud ja kasvõi tsikkel. Kõike, mida lapsed ise soovivad osta. See oli peamine argument, sest muidu läheb see laste tulumaksusoodustus raisku, mis on sel aastal 7848 eurot. See on eriti aktuaalne praegu, kui see järgmisest aastast lastevanematel ära kaotatakse.
Kristjan Liivamägi
Meie oleme mõlemale lapsele loonud investeerimise eesmärgil eraldi varahaldusettevõtted läbi mille me nende varasid investeerime. Varahaldusettevõtte üleandmise neile otsustame jooksvalt abikaasaga vastavalt laste huvile, teadmistele ja valmisolekule. Me ei ole pannud üleandmiseks numbrilist vanust, kuna numbrist olulisem on valmisolek seda vara juhtida.
Meie pere jaoks on olulisem raha kogumisest just lastele rahatarkuse õpetamine. Selle eesmärgi jaoks kasutame elulisi näiteid teadmiste ja kogemuste edasi andmisel. Sellest tulenevalt asutasime mõlemale lapsele nende sünni puhul ettevõtted, mille kaudu aitame neil nende säästetud raha (lastetoetused, sünnipäevaks kingitud raha, taskuraha jms) investeerida. Meie jaoks on lastele investeerimisportfellide loomisel kaks olulist eesmärki:
Anda lastele edasi praktilisi teadmisi ja kogemusi ettevõtlusest, maksundusest, õigusest, raamatupidamisest ja investeerimisest.
Koguda ja investeerida raha laste tuleviku jaoks, et nad saaksid iseseisvat elu alustada mõistliku stardikapitaliga.
Me üritame olla lastele eeskujuks rahaga ümberkäimisel ning lähtume põhimõttest, et meie räägime peres ausalt ja avatult raha teemadel. Üks oluline põhimõte, mida me soovime lastele edasi anda on: raha ei ole eesmärk vaid tööriist ja vahend enda eesmärkida saavutamisel. Eesmärkideks võivad olla näiteks perega koosveedetud aja suurendamine ning sõprade ja lähedaste inimestega ühiste elamuste kogemine. Raha on kõigest tööriist, mis võimaldab seda teha.
Marko Oolo
Meie pere avas mõlemale lapsele oma panga- ning investeerimiskonto juba sünnitusmajas. Meie eesmärk on alustada lastele rahatarkuse edasiandmisega juba nii varakult kui võimalik. Soovime, et raha ei oleks meie pere tabu teema ning lapsed õpiksid raha olemuse kohta juba varakult.
Laste kontole kanname mõlemad elukaaslasega iganädalaselt taskuraha. Lisaks oleme loonud võimaluse laste investeeringutesse panustada ka teistel - näiteks laste tähtpäevade puhul lisame alati arvelduskonto numbri ühe võimalusena juurde.
Kogunenud raha suuname investeeringutesse peamiselt kasvukonto abil, kus on üles seadistatud iganädalane investeering laiapõhjalisse S&P 500 indeksfondi.
Üks idee, mis saab olema tuleviku eksperiment, seisneb selles, et lapsed hakkaksid tulevikus raha kasutusele võtma ainult realiseeritud tootluse arvelt. Põhimõttega, et nad kunagi ei raiskaks ära põhiosa. Nimelt me anname lastele taskuraha edasi, kuid see läheb esmalt nende investeerimisportfelli. Lapsed saavad tulevikus kulutusteks kasutada aga ainult intressi- või dividenditulu. See võiks lastele õpetada olulise tarkuse raha ja investeeringute toimimise osas. 10ndaks eluaastaks võiks mõlemal lapsel olla portfell 10k+€, mille realiseeritud tootlus umbkaudu 500€ aastas, mis teeb taskurahaks umbes 42€ kuus ja 10€ nädalas. Eks aeg näitab, kuidas see täpsemalt tööle hakkab.
Kokkuvõte
Investeerimise ja laste teemal kirjutamine on alati huvitav, sest see puudutab meie tuleviku põlvkonna finantsilist heaolu. Kui mõelda, kuidas parimal viisil lastele rahalist tarkust edasi anda, siis ei pea piirduma traditsiooniliste meetoditega. On oluline, et lapsed õpiksid raha väärtuse ja investeerimise olulisuse juba varakult selgeks, kuid seda saab teha ka loominguliselt ja elulähedaselt. See eeldab, et kaasame lapselt juba varakult erinevate lähenemiste kaudu investeerimis- ja rahamaailma.
Üheks heaks ideeks on luua perega ühisprojekte, kus lapsed saavad ise samuti aktiivselt kaasa lüüa. Näiteks tehes garaažimüüki, võib anda lastele võimaluse ise laua taga müüki teha. Lisaks saab neile anda ka võimaluse määrata ise kasutatud asjadele hind. Sellise projekti puhul saab laps soovi korral ka ise välja valida oma mänguasju, mida ta soovib müüa. Lapsed õpivad sel moel suhtlemist, kulude ja tulude arvestamist ning saavad otsese kogemuse sellest, kuidas päris maailmas raha liigub. Samuti on tänapäeval mitmeid rakendusi ja lauamänge, mis õpetavad investeerimispõhitõdesid läbi mängulise tegevuse. Olgu selleks siis Cashflow või LHVs virtuaalse aktsiakonto avamine. See aitab neil mõista turu dünaamikat ilma reaalse rahalise riskita.
On hea võtta aega, et koos arutada pere rahalist seisu, plaane ja eesmärke. Sel moel saavad lapsed aru, et rahaga seotud otsused on osa igapäevaelust ja nende mõju ulatub kaugemale kui lihtsalt kulutamine.
Lõppkokkuvõttes on oluline, et lapsed õpivad rahaga ümber käima mitte ainult teoorias, vaid ka praktilise tegevuste kaudu. Investorite isiklikud kogemused näitavad, et lastele investeerimise juures on oluline rõhuda teadmistele ja praktilistele kogemustele. Olgu see läbi pangakonto avamise ja aktsiaostude, pere ühiste projektide, jätkusuutlike investeerimisfondide või ettevõtluse kaudu - kõik need meetodid aitavad lastel õppida rahaga ümber käimist ja finantsilist iseseisvust.
Edasiseks lugemiseks
Seekord vaatasime lähemalt, kuidas on võimalik siduda omavahel investeerimine ja laps(ed). Kes aga ei ole meie seeria esimest lugu Raha ja suhted | Miks rääkida oma partneriga rahast lugenud, siis on aeg see postitus läbi lugeda. Saad teha seda siit:
Lahtiütleja ja õigused
Postituses esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena. Postituses olev info on mõeldud ainult Off The Record Jutud substacki tellijale ning postituse infot võib kasutada mujal ainult autorite kirjalikul nõusolekul.
Ma ei tea "niidab õues muru, tühjendab iseseisvalt pesumasina või sorteerib prügi" see on kõik ju samasugune igapäevane olmetegevus nagu koristamine, mis on vaja ära teha. Ehk näited halvad aga mõttest saame aru küll.