Me elame kapitalistlikus ühiskonnas, kus raha on olulisel kohal. Me ei saa seda eitada. Isegi kui me sellest ei räägi, siis raha dikteerib meie valikuid, meie suhteid, meie õnne. Kui suhtes ei räägita omavahel rahast, võivad sellest tuleneda mitmed probleemid ja väljakutsed, mis võivad suhet negatiivselt mõjutada.
Kusjuures raha on ka üks peamisi põhjuseid, miks paarid konfliktidesse satuvad. Jeffrey Dew viis läbi uuringu, et mõõta finantsvaidluste mõju abieludele. Uuringu tulemusena selgus, et paarid, kes vaidlesid rahaasjade üle kord nädalas, olid üle 30% tõenäolisemalt lahutuse äärel võrreldes nendega, kes vaidlesid raha teemadel vaid paar korda kuus. Selge suhtlus rahaasjades aitab vältida tülisid, ehitab üles usaldust ja loob tugevama partnerluse.
Suhtes olles on oluline rääkida avameelselt oma finantsseisundist, eesmärkidest ja hoiakutest raha suhtes. Kui oled selle artikli läbi lugenud, siis saad teada, miks ja kuidas peaksid oma partneriga rahateemadel rääkima. Lisaks pakun sulle selle lõpus ka välja 12 küsimust, mida võiksite omavahel arutada.
Finantsiline intiimsus
Finantsiline intiimsus on suhtes sama oluline kui füüsiline intiimsus. See on suhte sügavam aspekt, mis hõlmab avatust ja usaldust raha asjades. Selline avatus nõuab julgust rääkida ka keerulistel teemadel. Olgu selleks siis võlad, tarbimisharjumused või säästud. Sellest rääkimine on väga oluline tugi. See tugevdab suhet, vähendab tülisid ja pahameelt raha üle ning loob koos kindlama tuleviku. Rahast rääkimine peaks olema turvaline ja mugav teema, mida omavahel regulaarselt teha.
Mõlemad partnerid peaksid olema aktiivsed osalejad raha otsustes. Siin ei maksa pugeda selle taha, et üks ei ole matemaatikas hea ning seetõttu vastutab raha asjade eest teine partner. Teisisõnu rahaga seonduv peaks olema sama elementaarne kui meie muude baasvajaduste rahuldamine. Olgu selleks siis pesu pesemine või jalgrattaga sõit. Sa ei pea seda ideaalselt oskama, aga sa peaksid aru saama, kuidas see käib.
Finantsiline sõltuvus
Kui kogu finantsiline otsustusvõim koondub ühe partneri kätte, võib see suhtes tekitada pingeid ja põhjustada mitmeid probleeme. Esiteks võib see viia teise partneri finantsilise sõltuvuseni, piirates nende võimet teha iseseisvaid majanduslikke otsuseid. See võib vähendada ka teise partneri enesehinnangut ja tekitada temas tunde, et tema panus suhtesse on vähem väärtuslik. Lisaks võib see takistada avatud suhtlust ja usaldust, mis on olulised suhte tervise jaoks ning suurendada konflikte, kuna üks partner saab kontrollida teist.
Suhetes tehakse mitmesuguseid kompromisse, alates igapäevastest tegevustest kuni pikaajaliste plaanideni. Näiteks võib üks partner soovida õhtuti vaadata filme, samas kui teine eelistab raamatuid lugeda. Kompromissina võidakse leppida kokku, et mõned õhtud nädalas on filmiõhtud ja teised raamatute lugemiseks. Samavõrd oluline on jõuda varakult ühisele arusaamisele, kuidas rahaasju hallata. Kui üks partner soovib olla säästlikum ja teine kulutavam, tuleks leida kompromiss selliselt, et luuakse ühine eelarve, mis rahuldaks mõlema vajadused.
Aga vaatame lähemalt, milliseid riske võid kogeda, kui oma partneriga raha teemadel ei räägi.
Mis juhtub, kui suhtes ei arutata raha teemadel?
Toon välja mõned peamised valupunktid, mis juhtuvad kui ei räägita omavahel selgelt raha asjadest. Neid punkte ilmestavad lood elust enesest. Antud lugude puhul on inimeste nimed ja äratuntavad detailid muudetud.
Kaob usaldus ja kindlustunne partneri suhtes: kui üks või mõlemad partnerid peidavad teineteise eest finantsinformatsiooni, nagu võlad, säästud või isegi oma täpse sissetuleku, võib see tekitada kahtlust ja ebakindlust. Mida avatum ja ausam oled oma partneriga, seda tugevamat ja selgemat vundamenti koos ka loote. Kui sa ei suuda oma partneriga täiesti aus olla, siis miks oled selle inimesega üldse koos?
Kogemuslugu: Siiri* ja Madis* on peaaegu aasta koos olnud. Nad ei ole rääkinud omavahel kui palju keegi palka saab. Kuna Madisele meeldis rahaga hoobelda ja kalleid asju osta, jäi Siirile mulje nagu Madis teenib hästi. Madisel oli ka koer, kellel tekkis terviserike. Paarisajaeurose raviarve tasumise hetkel tuli välja, et Madisel ei olnud sellist raha kohe võtta, mille tulemusel Siiri laenas raha hoopis oma vanematelt. Ootamatu kulutuse tulemusel selgus, et tegelik finatsiline võimekus oli midagi muud, kui muidu väljast paistis.Tekib ebaühtlane finantskoormus: ilma avatud suhtluseta rahaasjades võib juhtuda, et üks partner kannab suurema osa finantskoormusest. Olgu see siis igapäevaste kulutuste, laenude teenindamise või säästmise osas. See on okei, kui olete selle omavahel kokku leppinud. Aga kui ei ole, siis see võib põhjustada stressi, väsimust ja rahulolematust. Eriti kui rahaline jaotus tundub ebaõiglane teise suhtes.
Kogemuslugu: Martin* kolis Pireti* pinnale. Nad ei leppinud kohe alguses kokku, kuidas jaguneb koos elades pangalaenu maksmine ja muud majapidamisega seonduvad kulud. Kujunes välja nii, et Piret jätkas kõikide kulude maksmist ja Martin tõi sümboolselt ja ebakorrapäraselt poest süüa. Tulemuseks ei ole Piret olukorraga rahul, aga samas ei julge enam asjast rääkida, sest sedasi on asjad juba “paika loksunud”.Algavad konfliktid ja tülid: ühtne arusaam, kuidas meil päriselt (rahaliselt) läheb, millised on võimalused ja eesmärgid, hoiab ära mitmed ebavajalikud konfliktid. Kes meist tahaks kaaslasega aega sisustada pidevalt vaieldes? Ilmselt mitte keegi - vabatahtlikult ja teadlikult vähemalt mitte. Sellepärast ongi oluline kuskilt alustada ja tülide koormat vähendada.
Kogemuslugu: Madis* ja Liina* istuvad hubases restoranis ning silmitsevad põnevil menüüd. Madis osutab kohe restorani kõige kallimale roale - Wagyu lihale. Liina, kulm kortsus, vaatab selle hinda ning soovitab midagi tagasihoidlikumat. Madis ei suuda oma pettumust varjata, küsides Liinalt, et miks nad ei võiks endale ühte erilist õhtut lubada. Liina vastab teravalt, et selle prae eest saaksime ühe inimese nädala toidu koju osta. Sõnadega “sa ei mõtle kunagi rahaliselt” süvendab Liina lõhet, pannes Madise end tundma süüdi ja vastutustundetuna. Nende hääled tõusevad, mis püüab ka teiste külaliste tähelepanu. Lõpuks otsustavad nad piinlikkusest sosinal tellida ainult eelroa, mõlemad solvunud ja pettunud, et õhtu, mis pidi olema täis naeru ja armastust, muutus tüliks.Ei saavutata ühiseid eesmärke: ühised eesmärgid, nagu kodu ostmine, reisimine või pensionile jäämine, nõuavad enamasti mõlema partneri finantspanust ja koostööd. Oluline on siinkohal lisada, et tihti aetakse segamini mis on eesmärk ja mis on unistus. Justkui räägitakse omavahel samadest asjadest, aga tulemuseks paneb üks partneritest kindla plaani paika, teine lihtsalt unistab, kuidas asjad võiksid olla. Ebaselge kommunikatsioon võib viia pettumuste ja rahulolematuse tundeni, kuna tundub, et te ei liigu oma unistustele koos lähemale. Võib isegi tunduda, et partner töötab sinu vastu.
Kogemuslugu: Kadri* ja Priit* elavad üürikorteris. Mõlemad unistavad ühiselt päris oma kodust. Kadri on enda peas selle unistuse eesmärgiks seadnud, ning selle tulemusel paneb igakuiselt raha kõrvale. Erinevalt Priidust, kes ka soovib unistuses ühist kodu, aga elab igakuiselt nulli või olenevalt kuust kergesse miinusesse. Kadril on väiksema palgaga küll säästud, aga kodulaenu sissemakseks läheb tal üksinda kogudes poole kauem aega. Tulemuseks on neil pidevalt vaidlusi ja etteheited üksteise suhtes.Suureneb emotsionaalne distants partnerite vahel: pidev mure raha pärast ja võimetus neid muresid partneriga jagada võib viia emotsionaalse distantsini. Kui partnerid ei tunne end mugavalt oma finantsmurede jagamisel, võivad nad lõpuks jagada vähem ka teisi, mittefinantsilisi aspekte oma elust. See aga omakorda viib läheduse vähenemiseni. Selliselt hakkab kasvama väike pragu, mis üks hetk muutub suureks lõheks.
Kogemuslugu: Paavo* ja Pille* on 5 aastat koos olnud ning neil on ühine aastane laps Mari. Paavo ja Pille ei ole omavahel rahast kunagi otseselt rääkinud. Nad kolisid Peetrisse ridaelamuboksi, sest naine soovis lastele õues olemist ning tema parim sõbranna elas ka läheduses. Kodu üür on neil 1200 eurot ning sellele lisanduvad kommunaalkulud. Paavo töötab teede ehituses ning saab mustalt netos 2800 eurot palka ning Pille on lastega kodus. Paavo töökoormust vähendati ning sellega seoses langes tema palk 2000 euro peale. Väiksemast sissetulekust ei julge ta naisele rääkida. Mehe mõtted on varjutanud teadmine, et ta võib oma töökoha kaotada ning ta tõmbub järjest enam endasse. Naine, teadmata, et mehe palk on vähenenud, soovib koos lastega reisile minna ja ta hakkab Paavole reisipakkumisi saatma. Paavo aga ei võta sellest vedu ning tõmbub järjest enam endasse. Mida rohkem ta Paavole rahalisi mõtteid välja käib, seda külmemaks muutub Paavo. Üks hetk tunneb Pille, et Paavo ei hooli üldse enam temast ega perest. Pille tõmbub endasse, sest ta tunneb, et mees ei armasta enam teda.
Kuidas suhtes olles rahast rääkida?
Oluline on meeles pidada, et rahast rääkimine on protsess, mis nõuab aega, kannatlikkust ja pidevat tähelepanu. Meil kõigil on erinev taustsüsteem, maailmavaade ja lugu. Kui me tahame päriselt heas, tugevas ja usalduslikus suhtes olla, siis tuleks oma tundeid, mõtteid, soove, hirme seoses rahaga jagada ka partneriga. See võib tunduda alguses hirmutav ja võõras, kui ei ole seda kunagi varem teinud. See on normaalne. Täiesti okei on selliseid tundeid tunda. Aga tea, et mida rohkem rahast rääkimist praktiseerida, seda mugavamaks ja normaalsemaks see teema muutub.
See läheb kergemaks
Julgen seda väita, sest ka minu ja Kätriini puhul oli alguses rahast rääkimine võõras. See oli suuresti põhjustatud sellest, et Kätriinil puudus varasem kogemus suhtes olles selgelt raha teemadel rääkimisest. Ta tundis piinlikust avalikustamaks mulle, kui palju ta teenib või mis talle finantsilist kindlust pakuks. See häbitunne tuli ennekõike sellest, et ta arvas, et minuga võrreldes ei ole tal midagi piisavalt lauale tuua. Selle asemel püüdis ta raha teemadel pea liiva alla peita ning seda teemat võimalikult palju edasi lükata. Kui ta üks hetk mõistis, et rahast rääkimine ei ole tabu ning minu silmis ei sõltu sellest tema väärtus, muutus ta enesekindlamaks ja avatumaks. Nüüd räägime igapäevaselt erinevatel raha teemadel. Arutame kõik oma investeeringud ja ostud omavahel läbi. Teame üsna täpselt üksteise finantsilist seisu ning milliseid hirme või emotsioone raha meis tekitab. Me ei pea enam kobama pimeduses teise osas. Ja selline avatus on meid ja meie suhet muutnud palju tugevamaks. Me saame üksteist usaldada ja teame, kus seisame finantsiliselt.
Enne kui pakun välja mõned variandid, kuidas rahast rääkida, võiks enda jaoks läbi mõelda, kas ja miks on see minu jaoks keeruline? Kas see on sinu või sinu partneri jaoks tabuteema? Kui jah, siis kust see tuleb ning miks see nii on? Millised on päritoluperest kaasa tulnud suhted rahaga? Kas on mõni käitumusharjumus või muster, mille oled endaga kaasa võtnud?
Vali õige aeg ja koht
Raha teemadel rääkimine nõuab mõlemalt partnerilt tähelepanu ja avatust. On oluline valida selline aeg ja koht, kus mõlemad partnerid tunnevad end mugavalt ja stressivabalt. Vältige selliseid vestlusi ajal, kui üks teist on väsinud, tühja kõhuga, ärritunud või kiirustab. Ideaalne oleks leida rahulik hetk, kus saate keskenduda ainult teineteisele ja teie ühisele tulevikule. Näiteks võiksite planeerida "rahakohtumise" kord kuus, et vaadata üle finantsseisud ja olemas olevad eesmärgid. Samuti saate selle käigus panna paika pere eelarved ja tulevikuplaanid.Ole avatud ja aus
Avatus ja ausus on igas suhtes kriitilise tähtsusega, eriti aga rahaasjades. See tähendab täielikku läbipaistvust teie sissetulekute, kulude, võlgade ja säästude osas. Rääkige oma rahalistest kohustustest, laenudest või krediitkaardi võlgadest, samuti oma rahalistest eesmärkidest ja hirmudest. Ausus aitab vältida tulevasi üllatusi ja ehitab usaldust.
Mõistke teineteise vaatepunkte
Igaühel on oma unikaalne suhtumine ja kogemus rahaga. Need vaated on sageli kujundatud varasemate kogemuste ja pere tausta põhjal. On oluline mõista ja austada partneri vaatenurka, isegi kui see erineb teie omast. Kuulake aktiivselt ja proovige mõista, kuidas teie partner rahaasjadesse suhtub. See aitab leida ühiseid lahendusi ja kompromisse.Seadke ühised eesmärgid
Ühiste eesmärkide seadmine on oluline osa koos kasvamisest. Rääkige oma tulevikuplaanidest, olgu selleks reisimine, kodu ostmine või varajane pensionile jäämine. Koostage plaan, kuidas neid eesmärke saavutada, olgu see siis läbi ühise säästukonto või igaühe individuaalse panuse kaudu. Ühised eesmärgid aitavad teil mõlemal püsida motiveerituna ja keskendununa.Koostage eelarve
Eelarve koostamine on praktiline samm, mis aitab teid ühistes finantseesmärkides. See hõlmab sissetulekute, kulutuste, säästude ja võlgade haldamist. Eelarve aitab teil mõista, kuhu teie raha läheb, ja võimaldab teha teadlikke otsuseid selle kohta, kuidas raha jaotada. Koos eelarve koostamine ja järgmine juba tugevdab teie suhet, sest nõuab tiimitööd ja pühendumist.
12 küsimust, mida suhtes olles raha teemadel arutada
On aeg vaadata ausalt ja otse üksteisele otsa. Üks teist teenib rohkem ja ühel võib olla rohkem võlgasid. Laotame välja numbrid, mis ei ole võibolla enne ilmavalgust näinud. See ei ole koht, kus üks on alam või teine peaks tundma end süüdi. Need on lihtsalt numbrid. Ja mõte on neid tundma õppida. See aitab teil mõlemal jõuda samale lehele ning selle abil teha koos paremaid otsuseid tulevikus.
Kui meil oleks piiramatult raha, siis mida võiksime paarina koos kogeda?
Kui palju me mõlemad teenime? Kas see on piisav, et elada sellist eluviisi nagu soovime?
Kui sa homme saaksid kingituseks 10 000 / 100 000 eurot, siis kuidas sa selle kulutaksid?
Millised on meie lühiajalised ja pikaajalised rahalised eesmärgid?
Kuidas me jaotame igapäevased kulud, nagu üür/kodulaen, toit ja meelelahutus?
Kas kõik jaguneb 50/50 või proportsionaalselt sissetulekutele?Kuidas suhtume võlgadesse ja kas meil on neid? Kas meil on rahalisi kohustusi kellegi ees? Kas oleme kunagi minevikus võlgu olnud? Kuidas sellest välja tulime? Mida võiksime meeles pidada, et mitte võlgu jääda?
Kui palju peaksime säästma ja mida teeme oma pensioniga? Kas pensioni välja võtmine oli/oleks hea mõte? Kas oleme oma tarbimisharjumustega 50% klubis?
Kuidas käsitleme ootamatuid kulusid või finantskriise? Kas oleme endale kogunud meelerahufondi? Mis siis saab, kui suurema sissetulekuga inimene kaotab töö või töövõime?
Kuidas on raha suhted meie oma vanematel? Kuidas toimus lapsepõlves rahast rääkimine? Millist tarkust sooviksime oma (tulevastele) lastele rahast kaasa anda?
Kas toimiksid kuidagi teisiti, kui peaksime oma sissetulekud ära vahetama?
Kuidas me hindame ja otsustame suuremate ostude üle? Mis kategoriseerub suurema ostu alla?
Kuidas me käsitleme isiklikke kulutusi ja hobisid?
Kokkuvõte
Kui suhtes ei ole varem rahast räägitud, siis see võib olla alguses raske. Õpime ju tegema midagi uut, mida varem ei ole teinud. Iga uus asi on alguses harjumatu ja veidi ebamugav. Tehes seda järjepidevalt, muutub see normaalseks. Avatud ja aus arutamine partneriga on fundamentaalne osa tervislikust ja õnnelikust suhtest. See nõuab julgust, usaldust ja pühendumust mõlemalt poolt. Kui suhtes valitseb finantsiline intiimsus, loob see kindla vundamendi, millele toetudes saab ehitada tugeva ja kestva partnerluse. Üksteise mõistmine, ühiste eesmärkide seadmine ja koos nende poole liikumine aitavad mitte ainult vältida ebavajalikke tülisid ja arusaamatusi, vaid ka kasvada koos, ületades elu finantsilised väljakutsed. Seega on oluline mitte alahinnata raha rolli suhetes ja pühendada aega ning tähelepanu sellele teemale, tagamaks ühine rahulolu ja õnn nii praegu kui ka tulevikus.
PS. Kui ka sina oled kogenud oma suhtes oskamatust raha teemadel rääkida või oled õppinud nippe, kuidas just sellest rääkida, siis anna kommentaarides teada!
Raha võib olla konflikti allikas või vahend soovitud elu saavutamiseks.
Sina ise saad seda valida.
Edasiseks lugemiseks
Seekord vaatasime lähemalt, kuidas on võimalik siduda omavahel suhted ja raha. Kes aga ei ole lugenud lapsele investeerimisest, siis on aeg see postitus läbi lugeda. Saad teha seda siit:
Lahtiütleja ja õigused
Postituses esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena. Postituses olev info on mõeldud ainult Off The Record Jutud substacki tellijale ning postituse infot võib kasutada mujal ainult autorite kirjalikul nõusolekul.
Aga kuhu jäi olukord: "Mart sai tööl 500 euri palka juurde, ütles Liinale ka. Õhtuks oli Liina ostnud juba ligi 250€ jagu asju mille osas küsib nüüd Mardilt kulude katteks ülekannet"
Ehk siis justkui on juurdunud arvamus, et kõik mida meie teenime on meie kulutada. Ehk siis tüüpilises stsenaariumis soovib naine saada pool mehe rahakotist teenides ise 2-3x vähem. Samas samal ajal tahab ka, et mees maksaks põhilised kulud ja omaks 2-3x rohkem kulutusi ühisele elule kui naine. Ning see on puhtalt koduse kultuuri küsimus. Kaasa tulnud naisele iganenud õpetuste poolt. Jah, võiks ju läbi rääkida, aga meil on siiski kümneid tuhandeid inimesi, kui mitte sadu tuhandeid, kes arvavadki, et tuleb leida rikkam kaaslane ja siis tema edu peal elada mugavat elu. Ning seda sa väga muuta ei suuda, selliseks nad kasvatatud juba on. Ja näiteks arusaam, et Mart sooviks kõik need 500€ hoopis pensionipõlveks ära investeerida ei kuulu Liina maailmapilti.