Ilmselt iga investor teab, et nii Euroopa Keskpank kui ka USA Föderaalreserv on viimasel ajal järjepidevalt tõstnud intressimäärasid. Samas ei ole pangad olnud just eriti agarad tõstmaks kontol seisva raha eest makstavaid intressimäärasid. Tark investor üritab oma tulusid maksimeerida, seega on paslik uurida, kuidas saaks kontol seisva vaba raha eest kõige kõrgemat tootlust.
Olgu see siis raha, mis on planeeritud mõneks suuremaks kulutuseks, osa meelerahufondist või lihtsalt raha, mis ootab paremaid investeerimise võimalusi. Kõigi nende juhtude puhul tahame, et see raha oleks võimalikult likviidne ning riskid nulli lähedal. Seega vaatame kaalume kolme varianti, kus kõigi puhul on olemas kas riiklik garantii või on raha kaotamise riskid väga madalad - tähtajaline hoius, nõudmiseni hoius ning valitsuse võlakirjad.
Uurisin erinevaid variante, kuna ka mul endal on kontol pisut vaba raha, mida ma ei taha kohe ära investeerida, vaid mida on vaja likviidsuse juhtimiseks seoses erinevate investeerimise võimalustega, mis lähiajal on plaanis. Mõtlesin, et jagan oma analüüsi tulemusi ka teistega. Siiski tasub kõik intressimäärad ise üle kontrollida, sest need võivad muutuda iga päev ja poleks realistlik seda postitust ajakohasena hoida. Samas kui märkad kuskil mõnda paremat pakkumist või kui kuskil on intressimäärad hoopis langenud, võid kommentaarides teada anda!
Tähtajaline hoius
Tähtajaliselt pangale hoiustatud raha. Intressi arvestatakse ja makstakse olenevalt tingimustele üldjuhul kas kord kuus või kord aastas. Juhul kui hoiuse leping enne tähtaega tühistatakse, siis pank üldjuhul intressi ei maksa. Samuti on pangal õigus keelduda lepingu tühistamisest ja/või nõuda tekkinud kulude/kahjude hüvitamist. Juhul kui tegu on eraisikuga ja ei kasutata investeerimiskontot, peab pank intressi väljamaksetelt kinni tulumaksu. Riiklikult tagatud 100 000 euro ulatuses iga panga kohta.
Hetkel kehtivad intressimäärad (kuni 12 kuulise hoiuse eest):
Holm Pank1: 3.05% kuni 4.3% (min. periood 3 kuud)
LHV Pank2: 2.0% kuni 4.25%
Inbank3: 2.1% kuni 4.1% (min. periood 3 kuud)
Coop Pank4: 2.0% kuni 4.25%
Bigbank5: 3.25% kuni 4.2% (kampaania kuni 07.08.2023)
Swedbank6: 2.0% kuni 4.25%
SEB7: 2% kuni 4.25%
Luminor8: 3.0% kuni 4% (min. periood 3 kuud)
(Uuendatud: 07.08.2023)
Nõudmiseni hoius
Nõudmiseni hoiuse ehk arvelduskontol oleva raha. Intressi arvestatakse iga päeva eest. Kogunenud intress kantakse kontole üldjuhul uue kuu alguses. Juhul kui tegu on eraisikuga ja ei kasutata investeerimiskontot, peab pank intressi väljamaksetelt kinni tulumaksu. Riiklikult tagatud 100 000 euro ulatuses iga panga kohta.
Varad Wise ja Lightyear’i käes on tagatud 20 000 € ulatuses, kuna tegu on investeerimisasutustega. Sellised asutused peavad hoidma klientide raha enda varadest eraldi, seega ettevõtte enda pankrot ei tohiks klientide vara mõjutada.
Interactive Brokers’i puhul on varad Ungaris avatud konto puhul tagatud üldjuhul 100 000 euro ulatuses, aga teatud piirangutega, millega tasub tutvuda siin: https://www.interactivebrokers.hu/en/general/security-investor-protection.php
Hetkel kehtivad intressimäärad (EUR) (Uuendatud: 07.08.2023)
:
Lightyear9: 3.0% (peale 20% tulumaksu - peetakse kinni ainult eraisikul - 2.4%) NB! Intressi teenimiseks ei ole ettevõtte konto puhul LEI kood vajalik!
WISE10: 3.06% (peale 30% tulumaksu - nii ettevõte kui eraisik - 2.142%) Täpset infot intressimäärade kohta on raske leida. Tundub, et seda infot uuendatakse käsitsi teatud korduma kippuvate küsimuste lehtedel ning blogis ja kaootiliselt, seega ei pruugi info 100% tõene olla. Info kohaselt peab Wise teenistuselt kinni 30% Belgia tulumaksu.
Interactive Brokers11: 2.653% Intressi makstakse alles 10 000€ ületavalt osalt ning alla 100 000$ konto netoväärtuse korral vähendatakse intressi protsenti proportsionaalselt.
Swedbank Rahakoguja toode12: 1.75% (Mõeldud eraisikutele, makstakse iga 3 kuu tagant, arvestatakse päeva kaupa, peale 20% tulumaksu 1.4%)
LHV13: 0.1% (peale 20% tulumaksu - peetakse kinni ainult eraisikul - 0.08%)
LHV AU klient: 1% (peale 20% tulumaksu 0.8%)
Hetkel kehtivad intressimäärad (USD) (Uuendatud: 07.08.2023)
:
WISE: 4.81% (peale 30% tulumaksu - peetakse kinni nii eraisikul kui ettevõttel - 3.367%) Täpset infot intressimäärade kohta on raske leida. Tundub, et seda infot uuendatakse käsitsi teatud korduma kippuvate küsimuste lehtedel ning blogis ja kaootiliselt, seega ei pruugi info 100% tõene olla. Info kohaselt peab Wise teenistuselt kinni 30% Belgia tulumaksu.
Lightyear: 4.5% (peale 20% tulumaksu - peetakse kinni ainult eraisikul - 3.6%) NB! Intressi teenimiseks ei ole ettevõtte konto puhul LEI kood vajalik!
Interactive Brokers: 4.58% Intressi makstakse alles 10 000$ ületavalt osalt ning alla 100 000$ konto netoväärtuse korral vähendatakse intressi protsenti proportsionaalselt.
USA valitsuse võlakirjad
Kolmas variant kuhu raha lühiajaliselt paigutada on USA lühiajalised valitsuse võlakirjad. Tegelikult on pakutavaid võlakirja tüüpe kolm, aga praegu vaatame põhjalikumalt ainult ühte neist - T-Bill, mis on lühiajaline ehk kuni 52 nädala pikkune.
T-Bill - Lühiajaline USA valitsuse võlakiri. Tavaliselt 4 kuni 52 nädala pikkune. Võlakirja eest intressi ei maksta, aga võlakirju müüakse allahindlusega ning aegumisel makstakse tagasi kogu nimiväärtus. Ostu hinna ja tagasi makstud nimiväärtuse vahe ongi teenitud tulu.
T-Notes - Erinevalt T-Bill’ist on need USA valitsuse võlakirjad 2 kuni 10 aasta pikkused ning maksavad intressi üldjuhul iga kuue kuu tagant.
T-Bond - 30 aasta pikkune USA valitsuse võlakiri. Sarnaselt T-Note’ile maksab ka iga kuue kuu tagant intressi.
Mulle ainuke teadaolev ja praktikas kasutatav võimalus lühiajaliselt USA valitsuse võlakirjadesse investeerimiseks on osta võlakirju Interactive Brokersi vahendusel järelturult. Praktikas näeb see välja suhteliselt sama nagu aktsiate ostmine. Silmas tuleb ainult pidada seda, et tehingutasud on suuremad (ca. 5-7.5 dollarit tehingu kohta), seega on minu hinnangul mõistlikud tehingu suurused alates ca. 5000 dollarist. Selliselt jaguneb tehingutasu mitme võlakirja vahel ära. Võlakirjade enda hinnad on pisut alla 1000 dollari.
Postituse kirjutamise hetkel oli võimalik USA võlakirjadesse investeerides saada 4.2% - 5.1% tootlust, olenevalt võlakirjade lunastamise tähtajast.
Kokkuvõte
Kokkuvõttes tundub kõige lihtsam ja mugavam kontol seisev vaba raha kanda Lightyear’i kontole (olgu tegu siis kas eurode või dollaritega) ja iga kuu teenitud intress omale tasku pista.
Kõige paremini sobib see variant siis, kui raha on ettevõtte kontol, sest siis ei pea maksma teenitud intressi pealt tulumaksu ja selle saab edasi lükata. Eraisikuna peetakse tulumaks kinni, sest Lightyear’is ei saa oma kontot investeerimiskontona deklareerida.
Pakkumine Off The Record Jutud kanali lugejatele
Koostöös Lightyear’iga pakume oma lugejatele, kellel veel pole Lightyear’i kontot või on alles selle avanud, sooduskoodi. Sooduskood annab selle kasutajale võimaluse teha esimesed 10 tehingut (aktsiate ost/müük) ilma teenustasu maksmata - vahet pole, kas tegu on ettevõtte või eraisiku kontoga.
Sooduskood: OTR10
Sooduskoodi saad sisestada kontot avades või hiljuti avatud kontol “Promotions” lehel.
Juhul, kui sa tead ja oled kindel, et sul ei ole seda raha minimaalselt 6-12 kuud vaja ja raha on eurodes, siis on kasulikum avada hoopis tähtajaline hoius, sest selle puhul võib teenida 3.55% intressitootlust (Holm Pank). Oluline on siin märksõna “tähtajaline”, kuna teoorias on võimalik hoiuse leping varem ära lõpetada, aga sellega võivad kaasneda kulud ning pangal on õigus lepingu ülesütlemisest keelduda, eriti kui intressid jätkavad ülespoole liikumist. Suuremate kui 20 000 eurot oleks tegu väga turvalise valikuga, kuna pangahoiused on riiklikult tagatud 100 000 euro ulatuses.
Kui on olemas Interactive Brokers konto ning seisev raha on dollarites või on plaan osa raha vahetada dollariteks ning on olemas piisav kogemus ja soov tootlust maksimeerida, saab investeerida oma vaba raha USA lühiajalistesse valitsuse võlakirjadesse (T-Bill). Siiski ei maksa kohe ilma põhjalikumat analüüsi tegemata oma eurosid dollaritesse vahetada, sest enne tuleks arvestada riskiga, et dollari vahetuskurss võib liikuda hoopis vales suunas ning teenitud intress ei pruugi saadud kahju katta.
Lahtiütleja ja õigused
Postituses esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena. Postituses olev info on mõeldud ainult Off The Record Jutud substacki tellijale ning postituse infot võib kasutada mujal ainult autorite kirjalikul nõusolekul.
Europe AS. Tutvu tingimustega ja riskidega https://lightyear.com/terms ja vajadusel küsi nõu asjatundjalt.
Artiklis avaldatud sooduskoodi kasutamisel tasub Lightyear autoritele iga kvalifiseeritud koodi kasutamise eest. Tingimused.
Holm Pank - https://www.holmbank.ee/et/ariklient/hoius-ettevotetele
LHV Pank hoius https://www.lhv.ee/et/tahtajaline-hoius
Inbank - https://inbank.ee/hoius
Coop Pank - https://www.cooppank.ee/hoius
Bigbank - https://www.bigbank.ee/hoiused/
Swedbank - https://www.swedbank.ee/private/investor/deposits/term?language=EST
SEB - https://www.seb.ee/hoiuste-intressimaarad#euro-eur
Luminor - https://luminor.ee/intressi-ja-viivisemaarad?static=true#hoiused
Lightyear - https://golightyear.com/eu/pricing
Wise - https://wise.com/gb/blog/interest-assets
Interactive Brokers - https://www.interactivebrokers.hu/en/pricing/cash-yield-enhancement-hu.php
Swedbank Rahakoguja - https://www.swedbank.ee/private/investor/deposits/easySaver
LHV hinnakiri - https://www.lhv.ee/et/hinnakiri
Tere!
Olen uus siin ja pole veel jõudnud kõiki postitusi teil ära lugeda, aga kuhu Sa Mintoses investeerid? Mis laenud seal sulle atraktiivsed tunduvad?
Tere! Jah minul toimib, aga see ,et maksad nagu enda kontolt enda kontole on ja natuke imelik.