Mõtted Bigbank AS allutatud võlakirjade avaliku pakkumise osas
Taavi, Riinu, Marko, Jake otsused ja mõtted
Järgnevalt on toodud Taavi, Riinu, Marko ja Jake mõtted Bigbank AS allutatud võlakirjade pakkumise osas. Tegu ei ole investeerimis- või finantsnõuga, igaüks peaks ise materjalidega põhjalikult tutvuma ning tegema iseseisvalt kaalutletud otsuse.
Pakkumise info ja ettevõtte tutvustus
Märkimise periood: 8. oktoober kuni 18. oktoober kell 15:30
Väljalaskekuupäev: 23.10.2024
Lunastustähtaeg: 23.10.2034 (ennetähtaegse lunastamise võimalusega pärast 5 aasta möödumist)
Emissiooni maht: 3 miljonit eurot (suurendatav kuni 8 miljoni euroni)
Nominaalväärtus: 1000 eurot
Märkimishind: 1000 eurot
Intressimäär: 6.5% p.a.
Intressimaksed: Kvartaalsed, igal aastal 15. septembril, 15. detsembril, 15. märtsil ja 15. juunil või sellele lähedasel kuupäeval.
Tutvustus
Bigbank on 100% Eesti kapitalile rajatud pank. Ettevõtte peakontor asub Eestis, kuid on esindatud kokku 9 riigis üle Euroopa. Bigbank tegutseb Eestis, Lätis, Leedus, Soomes ja Rootsis ning Bulgaarias, ja osutab piiriüleseid teenuseid Saksamaal, Austrias ja Hollandis.
Allutatud võlakirjade pakkumise eesmärk
Pakkumise raames emiteeritud võlakirjadest saadavat tulu plaanib ettevõte kasutada grupi äri- ja eluasemelaenude portfelli kasvust tuleneva täiendava krediidiriski katmiseks Eestis, Lätis ja Leedus ning kohalduvatest regulatsioonireeglitest tulenevate täiendavate teise taseme omavahendite nõuete täitmiseks.
Pakkumise raames võlakirjade emiteerimisest saadavat tulu võib kasutada ka Bigbanki poolt emiteeritud olemasolevate tagamata allutatud võlakirjade ennetähtaegseks lunastamiseks tingimusel, et Bigbankil on õigus sellised võlakirjad ennetähtaegselt tagasi võtta vastavalt kehtivatele võlakirjatingimustele.
Pakkumise peamine eesmärk on tugevdada ja optimeerida panga omavahendite struktuuri vastavalt regulatiivsetele nõuetele. Lisaks soovib pank tagada stabiilse juurdepääsu täiendavale kapitalile, et rahastada äritegevust ja kasvu.
Põhiandmed
Krediidireiting
Moody'se poolt Bigbankile kinnitatud reitingute loetelu:
Pika- ja lühiajaline vastaspoole riski hinnang Baa2(cr) ja P-2(cr)
Pika- ja lühiajaline vastaspoole riski reiting (CRR) Baa2 ja P-2
Välis- ja kohalikus valuutas pikaajaliste pangahoiuste reiting Ba1
Välis- ja kohalikus valuutas lühiajaliste pangahoiuste reiting NP
Kohandatud baaskrediidihinnang ba2
Baaskrediidihinnang (BCA) ba2
Loe reitingutest lähemalt sellest postitusest:
Meie arvamused ja põhjendused
Taavi
Bigbanki võlakirja pakkumise teadet lugedes jääb esmalt silma pakutav intress - 6.5%. Esimene mõte on, et see on küll vähe. Võtsin siis abiks oma ustava võlakirja tulususe kalkulaatori ning lasin kõik ülejäänud avalikult kaubeldavad Bigbanki võlakirjad sealt läbi ning kõigi puhul jäi müügipakkumisi vaadates tulemus sinna 6.7% kanti. Seega ei ütleks, et intressimäär emitendi poolt vaadates kuidagi liiga madal on pandud - turul ollakse nõus 6.5% küll.
Kuigi varasematel võlakirjadel on 8% intress, on vahepeal euribor langenud ning tõenäoliselt langeb veelgi. Selle tuules on langemas ka pangahoiuste intressid. Seega jääb tõenäoliselt 6.5% pakkumine lähitulevikku vaadates päris heaks diiliks.
Intress intressiks. Selliste võlakirjade puhul tuleb ka ettevõtet ennast vaadata. Kuigi oleme Bigbanki juba varasemalt kajastanud, siis tasub ikkagi viimastele andmetele pilk peale visata. Nii märkasingi, et suvel oli Moody’s alandanud Bigbanki krediidireitingut. Soovitan nende kodulehel toodud põhjendused ise ka läbi lugeda.
Peamine põhjus seisneb selles, et pank on pigem hakanud kaasama rohkem lühiajalisi deposiite nö. säästukonto lahendus, kus on võimalik raha paari päevaga kätte saada. See on küll panga jaoks odavam raha, aga samas suurendab raha väljavoolu riski ja võib tekitada likviidsusprobleeme.
Samal ajal tuuakse välja ka asjaolu, et pank kasvab kiiresti ning seega on suurenenud ka võlas laenude osakaal ja kuna võlas laenude kokkuostmise hinnad ei ole hetkel head, siis hoitakse neid bilansis. Positiivse koha pealt on suurenenud kinnisvara tagatisel laenude osakaal ja vähenenud tarbimislaenude arv, mis negatiivse poole pealt ei kattu deposiitide lühiajalisemaks muutumisega.
Samuti tuuakse välja kahe suuromaniku riski (50% ja 50%), kes võivad ettevõtte käekäiku oma soovi järgi suunata ning suurt välismaalt kaasatud deposiitide osakaalu. Samas aruandes on siiski väljavaade positiivne ning mingeid suuri punaseid lippe välja ei tooda.
Nüüd ka minu otsus. Mul hetkel on porfellis Bigbanki AT1 võlakirju, mis oma iseloomult on veelgi riskantsemad kui allutatud võlakirjad ning kuna mul on vaba raha osakaal virtuaalselt broneeritud juba muudele tehingutele, siis ei plaani ma sellest pakkumisest osa võtta. Varasemalt olen erinevad Bigbanki võlakirju omanud küll, aga kuna järelturu hind neil tõusis piisavalt kõrgele juba, siis otsustasin sealt kasumit võtta.
Selline pakkumine sobiks just neile, kes soovivad oma raha vähemalt paariks aastaks ära parkida kuid soovivad stabiilset rahavoogu, aga seda suurema riski juures kui hoius või riigivõlakirjad. Samuti jääb võimalus, et intresse edasi langetades nende võlakirjade turuväärtus tõuseb ning ka sellelt on võimalus pisutteenida. Kiire tulu eesmärgil ma võlakirju märkida ei soovitaks, ei usu et järelturuhind peale kauplemise avanemist väga äkiliselt üles poole liigub.
Marko
Ma ei plaani antud pakkumises osaleda, kuna mul juba on Bigbanki allutatud ja täiendava esimese tasemele võlakirju suurusjärgus 2.5% koguportfellist. Kokku on see hajutautd 6 erineva lepingu vahel ning nende lepingute keskmine intressimäär on 9.75%.
Pakutava emissiooni intressimäär on enam-vähem selles pallipargis nagu järelturul kauplevad sarnased teised võlakirjad. Seega väga suur motivatsiooni Bigbankil sellest kallimalt pakkuda ilmselt ei ole. Ning nagu mäletame on vastupidi Bigbank ka varasemalt kompanud just intressimäära vahemiku alumist äärt.
Ma kaaluksin antud pakkumises osalemist, kui mul Bigbanki võlakirju üldse portfellis ei oleks. Kuigi suures mahus ma ilmselt ei siseneks - maksimaalselt 1% portfellist. Alternatiivina näen võimalust järelturul silma peal hoida ning leida atraktiivsema intressimääraga teiste emitentide pabereid. Või isegi teha sama summaga mõne portaali või panga vahendusel veidi riskantsemate paberite kogum - Näiteks 10 Bigbanki võlakirja asemel võtta 10 mitte investeerimisjärku võlakirja intressimäära vahemikus 10%+. See on aga hetkel uitmõte ja sellel alternatiivil on kindlasti ka miinuseid (suurem halduskoormus, kõrgem risk, vahendusportaali risk jne).
Riin
Mina pakkumisest osa ei võta. Emotsioonid puuduvad, sest nagu ma Marko portfellistrateegia postituses kirjeldasin, siis minu plaan on hoida indeksfondide ja muude varaklasside suhet vastavalt 80% ja 20%. Hetkel on see seoses turgude liikumisega indeksfondide kahjuks veidi paigast nihkunud, seega hetkel portfellis muule ruumi pole.
Jake
Mina ei plaani märkida. Mul on juba Bigbanki võlakirjade näol arvestatav positsioon ja hetkel ei soovi seda osakaalu portfellist suurendada. Lisaks on 6.5% pakutav intress minu jaoks liiga väike. Mulle meeldib anda 20% Aafrikasse ja seda mitte kunagi tagasi saada.
Küsitlus
Selline on valitud investorite sentiment antud allutatud võlakirja pakkumise osas. Et aga valim väikseks ei jääks, siis palun anna ka sina teada, kas plaanid pakkumisest osa võtta?
Lahtiütleja ja õigused
Postituses esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena.
Postituses olev info on mõeldud ainult Off The Record Jutud substacki tellijale ning postituse infot võib kasutada mujal ainult autorite kirjalikul nõusolekul.